AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen muahedeyi duyurdu: Mısır’la dev bir adım attık

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşından ötürü besin tedarikinde meydana gelen ezalar nedeniyle kısa vadede tahıl stoklarını artırması için Mısır’a 100 milyon Euro bütçe sağlayacaklarını belirterek, “Önümüzdeki yıllarda bölgede tarım, sulama ve suya 3 milyar euro bütçe ayıracağız.” dedi.

Resmi ziyareti kapsamında başşehir Kahire’ye gelen AB Komitesi Lideri Von der Leyen, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından makamında kabul edildi.

İkili görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Von der Leyen, “Savaştan sonra besin güvenliğinin durumunu görüştük. Mısır’ın yanında duracağız ve kısa vadede tahıl stoklarını artırması için 100 milyon dolar yardım sağlayacağız.” sözlerini kullandı.

“TARIM, SULAMA VE SUYA 3 MİLYAR EURO BÜTÇE AYIRACAĞIZ”

Orta ve uzun vadede AB’nin yatırımlarıyla lokal besin üretiminin yenilenmesi ve artırılması konusunun da masaya yatırıldığını tabir eden Von der Leyen, “Önümüzdeki yıllarda bölgede tarım, sulama ve suya 3 milyar euro bütçe ayıracağız.” diye konuştu.

AB Komitesi Lideri Von der Leyen, Cumhurbaşkanı Sisi ile güç güvenliği ve arzının artırılmasının yanı sıra Rusya’ya olan bağımlılıktan kurtulmaya yönelik AB’nin atılımını de ele aldıklarını belirtti.

VON DER LEYEN: DEV BİR ADIM

AB, Mısır ve İsrail ortasında İsrail gazının Mısır’da sıvılaştırılarak Avrupa’ya ulaştırılmasına yönelik bugün Kahire’de imzalanan mutabakat zaptına da değinen Von der Leyen, kelam konusu muahedeyi “dev bir adım” olarak nitelendirdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sisi de memleketler arası besin krizinin, bilhassa de yansımalarından en çok etkilenen ülkeler üzerindeki tesirini azaltmak için memleketler arası iş birliğinin gerekliliği ve bu ülkelere yardım etmek için teknik ve finansal takviye sağlamanın kıymeti konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Sisi ayrıyeten, Von der Leyen ile görüşmesinde terör, yasa dışı göç ve Hedasi Barajı sıkıntılarını de değerlendirdiklerini ve kelam konusu başlıklarda AB ile mevcut uyumun sürdürülmesi konusunda anlaştıklarını aktardı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.