ABD’de kürtaj yasaklandı, birçok erkek kısırlaştırma için sıraya girdi

ABD Anayasa Mahkemesi’nin bayanlara kürtaj hakkı veren 50 yıllık kararı bozmasının akabinde ülkede büyük kaos yaşanırken çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler de harekete geçti.

ABD Anayasa Mahkemesi’nin bayanlara kürtaj hakkı veren 50 yıllık kararı bozmasının akabinde ülkede büyük kaos yaşanırken çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler de harekete geçti. Anayasa Mahkemesi’nin “Roe v. Wade” kararını bozmasının akabinde ülkede kısırlaştırma ameliyatı olan ya da olmak isteyen erkeklerin sayısı süratle artıyor.

Guardian gazetesi, 32 yaşındaki yazılım mühendisi Shawn’ın da bu erkeklerden biri olduğunu aktardı. Nişanlısının da gebe kalmak istemediğini söyleyen Shawn, mahkeme kararı sonrası kısırlaştırma operasyonları da engellenmeden kısırlaştırma ameliyatı olduğunu ve pek sağlıklı hissettiğini anlattı. Operasyonun çok acılı olmadığını kaydeden genç adam, daha kuvvetli diş operasyonları atlattığını söyledi.

KÜRTAJ KAOSU BÜYÜYOR

ABD’de birçok eyalette mahkeme kararı sonrasında kürtaj yasaklandı ya da büyük oranda kısıtlandı. Birçok bayan ve genç kız, kürtaj olmak için kent değiştirmek zorunda kalıyor ve bu şahısların eyaletler tarafından takip edilip cezalandırılabileceği konusunda telaşlar artıyor.

ABD Lideri Joe Biden, bu ay başında yaptığı açıklamada kürtaj yasağı getirecek kimi eyaletlerin operasyon için öbür eyaletlere geçmek isteyen bayanları gözaltına alabileceği ikazında bulunmuştu. Kararın iptali talebiyle birçok eyalette yasal süreç başlatılırken kürtajın daha fazla eyalette yasaklanmasıyla kaosun daha da artması bekleniyor.

İNTERNET ARAMALARI PATLAMA YAPTI

ABD basını, kürtaj kararının ortaya çıkmasıyla “Benim vücudum, benim kararım” diyen ve kürtaj hakkından yoksun kalan bayanlarla dayanışmak isteyen erkeklerin kısırlaştırma ameliyatı için sıraya girdiğini aktardı. Innerbody Research kümenin bilgilerine nazaran, ABD’de kısırlaştırma ameliyatıyla ilgili internet aramalarında da önemli yükseliş dikkat çekiyor.

“Nerede kısırlaştırma ameliyatı olabilirim” araması yüzde 850 oranında arttı. New York’ta çalışan üroloji uzmanı Dr. Alex Shteynshlyuger, Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında kısırlaştırma konusunda danışmak için gelen hasta sayısının haftalık olarak 15’ten 72’ye yükseldiğini söyledi.

Özellikle kürtaj yasağının uygulandığı bölgelerde bu talebin daha da yüksek olması dikkat çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.