AKP’li Hüseyin Çelik’ten Aynur Doğan açıklaması: ‘Çok yanlış buluyor ve kınıyorum’

Sanatçı Aynur Doğan’ın Kocaeli’nin Derince ilçesinde 20 Mayıs’ta vereceği konser, AKP’nin idarede olduğu Derince Belediyesi tarafından iptal edildi. Konser yasakları toplumsal medyada reaksiyon çekerken birçok sanatçı, siyasi ve müellif konser yasaklarını sanata uygulanan baskı olarak nitelendirdi.AKP kurucularından, eski Ulusal Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AKP’li Derince Belediyesi tarafından konseri iptal edilen sanatçı Aynur Doğan’a ait açıklamalarda bulundu.

Çelik toplumsal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımında, “‘Dolmabahçe Buluşmaları’ kapsamında, 20 Şubat 2010’da davet ettiğimiz ses sanatkarları ortasında Aynur Doğan da vardı. O gün isimleri PKK ile birlikte anılan sanatkarları davet etmemiştik. Sayın Cumhurbaşkanı toplantıda bütün sanatkarlara olduğu üzere Doğan’a da iltifat etti” dedi. Paylaşımlarının devamında Çelik şunları kaydetti:

  • “2010 yılında İstanbul’un Avrupa Kültür Başşehri olması hasebiyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen konserde Aynur Doğan, Kürtçe “Ahmedo Roni” müziğini söyleyince hazır bulunan Sayın Cumhurbaşkanı bir epey duygulanmış ve Aynur’un performansını takdir etmişti.
  • Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan’a reva gördüğü muameleyi ve akabinde bizim mahallenin Aynur Doğan’ı linç teşebbüslerini çok yanlış buluyor ve kınıyorum. Birileri beğenir, birileri beğenmez fakat Aynur Doğan bu toprakların bir çığlığıdır.
  • Karadeniz Türküsü “Ahmedum” ile “Ahmedo Roni” yi birlikte dinlemeyi deneyelim. İkisinin de bizim ağıtlarımız olduğunu hissederiz.  Tıpkı lisanı konuşanlar değil, tıpkı hisleri paylaşanlar anlaşırlar. Musiki gönlün lisanıdır, lütfen bunun üzerinden de hengame edilmesin.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.