AÖL imtihanlarıyla ilgili kritik karar: Açık Lise imtihanları online mı ne vakit yapılacak? (MEB)

Sosyal medya ve öteki birçok öğrenci forumunda Açık Lise öğrencileri 3. devir imtihanlarının akıbetini merak ediyordu. Pandemi periyodunda ve sonrasında imtihanların internet üzerinden yapılması kararı alınırken 3. periyot imtihanlarının e-Sınav halinde düzenlenmesi kararı alınmıştı. Ulusal Eğitim Bakanlığı imtihanlar hakkında yeni bir karara imza attı. Yapılan açıklamada AÖL kayıtlarının 6-18 Temmuz tarihleri ortasında tekrar alınacağı bilgisi paylaşıldı. Belirlenen takvimde kayıt yenileme yapan adayların ders seçimleri otomatik olarak sistem tarafından atanacak. Yeni Açık Öğretim Lisesi 3. periyot imtihan takvimi belirli oldu. Pekala AÖL imtihanları online mı yapılacak? İşte yeni imtihan tarihleri ve yapılan açıklamanın detayları…

MEB Duyurdu: 3. Devir Yeni İmtihan Takvimi Belirli Oldu 

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada Açık Öğretim Lisesi 3. periyot imtihanlarının 20-29 Temmuz tarihleri ortasında yapılacağı duyuruldu. İmtihanlara giriş yapmak isteyen adayların 6-18 Temmuz tarihleri ortasında kayıt yenileme sürecini yapması gerekmektedir. Kayıt yenileme süreçleri fiyatın ödenmesi ile gerçekleşir. Adayların kayıt fiyatını yatırdıktan sonra ders seçimi sürecini yapmasına gerek yoktur. Sistem üzerinden ders ataması yapılacaktır.

AÖL İmtihanları Online Mı Yapılacak?

Daha evvel ilan edilen takvime nazaran imtihanların e-Sınav formunda düzenleneceği duyurulmuştu. Bakanlık kritik bir karara imza atarak imtihanların internet üzerinden yapılması kararını aldı. Açık Lise imtihanlarına giriş süreçleri Açık Öğretim Kurumları Bilgi İdaresi Sistemi (AÖK) gerçekleştirilir. Adaylar öğrenci numaraları yahut T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapabilirler. Öğrenciler üstte belirtilen tarihler ortasında bilgisayar, telefon ve tablet üzere araçlarla online imtihanlara katılabilir

Açık Lise 3. Devir İmtihanları Nasıl Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı pandemi periyodunda ve sonrasında düzenlenen imtihanları online olarak gerçekleştirdi. İnternet üzerinden yapılan imtihanlarda adaylara sorumlu olunan her dersten 20 soru yöneltildi. Bu soruların yanıtlanması için imtihan mühleti 25 dakika olarak belirlendi. Adayların imtihanlarda karşılarına gelen her sorunun puan kıymeti 5 (beş) olarak hesaplanıyor. MEB’in aldığı karara nazaran en az 45 olan ders geçme notuna ulaşan adaylar dersi muvaffakiyetle tamamlıyor.

Kayıt Süreçleri 18 Temmuz’da Sona Erecek!

Bakanlıktan yapılan açıklamada 2021-3 devrinde yalnızca 19.07.2005 tarihi dahil ve öncesi doğumlu öğrencilerin kayıt yenileme süreci yapabileceği hatırlatıldı. Kayıt yenileme süreçleri 6 Temmuz’da başlayacak ve 18 Temmuz 2022 mesai bitiminde sona erecek. Kayıt yenileme süreci yaptıran adayların ders seçimleri öğrencilere açılmayacak. Açık Öğretim Lisesi Bilgi İdare sistemi tarafından ders ataması otomatik olarak gerçekleştirilecek.

20 Temmuz’da Yapılacak İmtihana Katılacaklar Dikkat!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan imtihanlarda öğrencilerin uyması gereken birtakım kurallar mevcuttur. Öğrenciler imtihan ekranındayken öteki sekmeye geçiş yapamazlar. Adaylar cevapladıkları soruya bir daha geri dönüş yapamazlar.  Öğrencilerin imtihan sırasında basılı yahut dijital rastgele bir bilgi kaynağı kullanmaları yasaktır. İmtihan ekranında ekran imajı alma, kaydetme, kopyalama ve yazdırma üzere süreçler yapılmaz. Öğrencinin imtihan ekranın dışına çıkması durumunda imtihan sonlandırılarak geçersiz sayılır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.