Avrupa’da doğalgaz fiyatı yüzde 8 geriledi

Avrupa’da doğalgaz fiyatı depoların doluluk oranlarının artmasıyla yüzde 8 geriledi. Lakin doğalgaz fiyatı tekrar de geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 400 daha yüksek.

Avrupa’da geçen hafta rekor seviyelerden süreç gören doğalgazın fiyatı, kıtada gaz depolarının doluluk oranının yüzde 80’e ulaşmasıyla yüzde 8 geriledi.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören eylül vadeli gaz kontrat fiyatı, bugün megavatsaat başına 277,02 Euro’dan, yani 1000 metreküp başına 2922 Euro düzeyinden sürece açıldı.

FİYATLAR YÜZDE 8 DÜŞTÜ

Söz konusu fiyat gün içinde 284 avroyu gördükten sonra Türkiye saatiyle 14.00 prestijiyle dünkü kapanışa nazaran yüzde 8 azaldı ve 254 Euro’ya indi.

Fiyatlardaki düşüşte, Avrupa’da gaz depolarında doluluk oranının yüzde 80’e ulaşması tesirli oldu. Böylelikle, Avrupa Birliği 1 Kasım’a kadar hedeflediği yüzde 80 doluluk oranını yakalamış oldu.

Avrupa’da gaz fiyatları Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Moskova’ya karşı Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların tesiri ve doğal gazda tedarik tasaları nedeniyle yükseliyordu. Doğal gazın aylık vadeli fiyatı 25 Ağustos’ta megavatsaat başına 300 Euro’nun, yani 1000 metreküp başına 3165 Euro’nun üzerine çıkmıştı.

GEÇEN YILA NAZARAN YÜZDE 400’LÜK ARTIŞ

Bugünkü düşüşe karşın, kelam konusu fiyatın geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 400’den fazla yükselmiş olması dikkat çekti.

Öte yandan, Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanı Robert Habeck, dün yaptığı açıklamada ülkede gaz depolama tesislerinin öngörülenden daha dolu olduğunu ve 47 depoda doluluk oranının yaklaşık yüzde 83’e ulaştığını bildirmişti.

Bu ortada, savaştan sonra yapılan yeni düzenleme, Alman doğalgaz depolama tesislerinin 1 Ekim’e kadar en az yüzde 85 oranında dolu olmasını koşul koşuyor.

Bu tesislerde doluluk oranının 1 Kasım’da ise en az yüzde 95 olması gerekiyor. 1 Eylül’de gerekli olan yüzde 75’lik doluluk düzeyine 3 hafta evvel ulaşılmıştı.

LİDERLER HARİKULÂDE TOPLANTI YAPACAK

Öte yandan, Rus güç şirketi Gazprom, 19 Ağustos’ta Kuzey Akım boru çizgisinden, tek kompresör ünitesinin bakımı nedeniyle 31 Ağustos’tan itibaren 3 günlüğüne doğal gaz akışının durdurulacağını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin güç bakanları, doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki süratli artışı görüşmek üzere 9 Eylül’de harika toplantı yapacak. AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, dün Avrupa elektrik piyasasına yönelik acil durum müdahalesine hazırlandıklarını bildirmişti. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.