Bakan Kurum: Rize’de tüm Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm süreci başlattık

Rize’de dolgu alanında deniz suyundan kaynaklı korozyon nedeniyle zaten yıkılacak duruma kadar gelen binalar, işletme sahiplerinin boşaltma sürecinin akabinde 5 Mart 2021 itibariyle yıkılmaya başlandı. Binaların ne kadar vahim durumda olduğu ise o günlerde yapılara iş makinelerinin tek dokunuşu ile kağıt üzere dağılmasıyla gün yüzüne çıktı. Maket üzere yere yığılan binaları sinema sahnesi üzere izleyen Rizeliler ise hayrete düşmüştü.

Yıkım süreçlerinin akabinde ise Rize Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Gelişim Projesi kapsamında yapılacak 404 ofis ve 133 iş yeri inşaatı start aldı. Kısa müddette yükselen binalar yıkımdan evvel de olduğu üzere Rize’nin ticaretinin kalbi olmak için gün sayıyor.

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışı için Rize’ye gelen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu yılın sonunda hizmete girmesi planlanan yeni Belediye Bloklarındaki çalışmaları yerinde inceledi. Belediye Bloklarını incelemelerinin akabinde esnaf ziyaretinde bulunan Kurum, vatandaşa kendisi dondurma ikramında bulundu.

“Bu yılın sonunda tamamlanacak”

2022 yılının sonunda belediye bloklarını tamamlayacaklarını söyleyen Murat Kurum, “Rize’nin etrafını değiştirecek ve buradaki riskli binaların bertaraf edecek. Rize’nin tam kalbi diyeceğimiz Çarşı Mahallemiz bloklarımızın olduğu, vatandaşımızın burada yiyip içtiği alandaki kentsel dönüşüm projesini yerinde inceliyoruz. İnşallah bu yılın sonunda burayı tamamlayacağız. Kentin merkezinde 404 ofis, 215 dükkanımızın olduğu yaklaşık 25 bin metrekare alanda inşa ettiğimiz bu projede kaba inşaatımız yüzde 65 düzeylerine geldi. Öte yandan da ince imalatlar başladı. Burası dolgu tabanı üzerine yapılmış hem zelzele riski hem yıkılma riski olan bir alandı lakin vatandaşlarımızla görüştük ve onlarla bir istişare halinde onları mağdur etmeyecek bir süreçte burada tüm Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm süreci başlattık. Hamdolsun inşaatlarımız istediğimiz düzeyde gidiyor. Kaliteli biçimde imal süreci TOKİ başkanlığımız tarafından yürütülmekte. Binalarımızın sarsıntı riski bertaraf edildiği ve burada 7 gün 24 saat yaşayan Çarşı merkezi çalışmasını tamamlamış olacağız. Burada gençlerimiz iki bina ortasında bulunan bu sokakta gezecekler, eğlenecekler. Restoranlarda yemek yiyecekler, kahvelerde sohbet edecekler. Tüm Rize’nin kalbi inşallah çarşı merkezinde atmaya devam edecek” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.