Belçika’da hayat durdu: Alım gücü azalan emekçiler grevde!

Çeşitli emekçi sendikalarının daveti üzerine çalışanlar, Belçika’daki iş şartlarının ve fiyatların uygunlaştırılması talebiyle bugün grev yapıyor. Belçika’nın önde gelen en büyük sendikalarından FGTB, CSC ve CGSLB sendikaları ortak karar alarak alım gücündeki azalmaya karşı Başşehir Brüksel’de toplandı.

HÜKÜMETE DAVET YAPTILAR

Binlerce grevcinin Brüksel Kuzey Garında başlayan protestoları güç gösterisi olarak nitelendiren sendikalar 1996 tarihli yasa çerçevesinde 2023-2024 yılları için maaş artış oranlarını yine düzenlemeye hazırlanan hükümete uygunlaştırma davetinde bulundu.

Yüzde 0,04 otomatik maaş artışı sistemi bulunan Belçika’da artan enflasyonla birlikte bu oranın yetersiz geldiği ve güzelleştirmenin kaçınılmaz olduğu belirtildi.

TÜM GİDİŞ UÇUŞLAR İPTAL

Grev nedeniyle Brüksel Milletlerarası Zaventem Havaalanı’nda tüm uçuşlar iptal edildi. Gelen yolculara hizmet sunulacağı lakin yolcu güvenliğinin garanti edilemeyeceği duyuruldu. Kelam konusu grev nedeniyle birçok uçuşun Charleroi ve Ostende havaalanlarına kaydırıldığı, buralarda da yoğunluk nedeniyle aksamalar ve gecikmeler yaşandığı bildirildi.

Brüksel Güney Havaalanı olarak da bilinen Charleroi Havaalanı’nın çok yoğunluktan etkilendiği bildirildi.

SINAVA GİDECEK ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLDU

Öte yandan, kent içi toplu ulaşım seferleri de grev nedeniyle durdu. STIB ve De Lijn isimli toplu ulaşım işletmelerinin çalışanlarının da greve katılması, yıl sonu imtihanları sürecinde olan öğrencilere mahzur oldu. Okullar imtihana gelemeyen öğrenciler için özel bir kıymetlendirme yapılacağını duyurdu.

Devlet Demiryolları ise greve takviye verdiğini, greve katılmak isteyenlerin ülkenin her yerinden Başşehre taşıma vazifesini üstlendiklerini ve ek seferler konduğunu açıkladı.

ÇÖPLER TOPLANMADI

Brüksel’de Bölge Hükümetine bağlı paklık işletmesi de greve katılacağını duyurdu. Bu nedenle Başşehrin büyük bir kısmında çöpler toplanmadı. “Halkımızdan özür dileriz” paylaşımı yapan paklık işletmesi idaresi çalışanların hayat pahalılığını protesto etmek için bu greve katılma kararı aldıklarını duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.