Bilim Şurası üyesinden endişelendiren koronavirüs açıklaması: İstanbul’da önemli bir patlama var

Son devirlerde koronavirüs olaylarında artış yaşandı. Türk Klinik Mikrobiyolji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Lideri Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs olaylarındaki artış ve Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. “İstanbul’da önemli bir patlama var. Şu an test olumluluğu benim bildiğim birçok kurumda yüzde 30’un üzerine çıkmış durumda.” diyen Yavuz, “Sevindirici haber, en azından tam aşılılarda hafif seyrediyor.” dedi.

Maymun çiçeğinde birinci olaya da değinen Yavuz, Kovid üzere büyük bir salgına yol açacağını düşünmüyoruz” sözlerini kullandı.

Yavuz, “Ciddiye alarak hastalık takibi yapmamız gerekiyor. Örneğin bu olay Türkiye kaynaklıysa, kimlerle temas etmiş, hastalığı birinci nereden kapmış, önemli bir filyasyon çalışması yapılmalı ki, yakın etrafı çabucak aşılanarak salgının önüne geçilebilsin” dedi.

YAKIN TEMAS ÇOK ÖNEMLİ

Prof. Dr. Yavuz, hastalığın bulaşması için epey yakın temas gerektiğini belirterek, “Hastalık teneffüs yoluyla Kovid üzere çok kolay bulaşan bir hastalık değil. Koviddeki üzere büyük bir patlama beklemediğimizi söyleyebilirim ancak, değersiz diyebileceğimiz bir durumda da değiliz. Bilhassa bu olay Türkiye kaynaklı ise, bir küme içinde yayılma mümkünlüğü yüksek manasına gelir. Şu ana kadar dünyada çoklukla yaş kümesi olarak, sanırım bu hasta da o biçimde, 20-40 yaş ortası, çok da sıhhat sorunu olmayan şahıslar ortasında gelişiyor. Çoklukla de cinsel ilgi sırasındaki yakın temastan kaynaklanıyor. Fakat cinsel yolla bulaşan bir hastalık etkeni değil. Cinsel salgılardan bulaşmıyor. Deriden, yakın temasla bulaşabiliyor. Yani derideki yaralara dokunmayla ya da o lezyonları olan kişinin yatak çarşafları ile temasla bulaşabiliyor. Yakın temas hakikaten çok değerli bu hastalıkta” dedi.

‘LİNK AŞILAMA’ İLE DENETİM ALTINA ALINABİLİR

Şimdiye dek hastalığın görüldüğü 30’a yakın ülkede, hastayla yakın temaslı olan kişi şahıslara aşılama önerildiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, “İki çeşit aşı var. Birisi bizim çiçek eradikasyonu sırasında kullandığımız canlı, replike olabilen bir aşı tipi. Bir de daha az replike olabilen yani insan bedeninde çoğalmadığı için yan tesirleri de daha az olan yine atinüe aşı dediğimiz, ‘canlı virüs aşısı’ var. Bu hastamızla yakın temas eden bireylerin aşılanması, ki buna link aşılanma deniyor. Aslında denetim altına alabilir” diye konuştu.

BAKA TANIMLAMASI YAPILMALI

Hastanın yurt dışı kaynaklı bir olay olmaması durumunda ise, daha derin bir filyasyon çalışması yapılmasının koşul olduğuna değinen Prof. Dr. Yavuz, “Bizde hala hadise tanımlaması yok. Bir defa bir aksiyon alabilmeniz için sürveyans takibi çok kritik. Bir hastalık var mı, hastalık dediğimiz şey nedir, semptomlar nasıl tanımlanır, sürveyans bu manaya gelir. Kime maymun çiçeği olayı diyeceğimizi, standart ölçütlerle tanımlamalı ve bunu her yere, bütün sıhhat kuruluşlarına duyurmalıyız. Biz KLİMİK Derneği olarak bunu yaptık, DSÖ ve başka kuruluşların teklifleriyle kıymetlendirerek. Fakat bunu Sıhhat Bakanlığı’nın yapması neden kritik? Biz dernek olarak atıyorum hastanelerin en fazla yüzde 50’sine ulaşabilirken, Bakanlık tüm hastanelere ulaştırabilir bu bilgiyi. Böylelikle tabipler de hangi koldan olursa olsun bu üslup kliniklerde bu türlü kuşkulu bir olay görürsen örnek al iletisinin verilmesi gerekiyor” halinde konuştu.

RİSKLİ KÜMELERE GEÇİŞİNİN ENGELLENMESİ ŞART

Dünyayı endişelendiren bu yeni maymun çiçeği olgularında, evvelden görülenlere göre olayların daha hafif seyirli olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, “Çok daha hafif semptomlarla ve çok az lezyonla bile görülebiliyor. Zira bunlar daima genç hasta kümesi. Afrika’daki olgulara baktığımız vakit, dünyada şu anda yayılmakta olan virüsün farklı alt kümesinin bile yüzde 4-5 üzere bir mevt oranı var. Çok yüksek bir oran bu. Temel korkulan şey, riskli kümelerde hastalığın yayılması. Şu etapta hazır tek olay varken, çok ciddiye alarak, hem filyasyonunu, hem izolasyonunu, çabucak sürveyans takibini, hem de halka aşılama çalışmalarının başlatılmasını; denetim altına alınabilir diye düşünüyorum” dedi.

KORONAVİRÜS MAYMUN ÇİÇEĞİNDEN DAHA KAYGI VERİCİ

Kovid salgını bitmiş üzere davranıldığına da işaret eden Prof. Dr. Yavuz, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Şu kademede maalesef Kovid travmamız hala devam ediyor. Şu an İstanbul’da önemli bir patlama yaşıyoruz. Test olumluluğu, benim bildiğim birçok kurumda yüzde 30’un üzerine çıkmış durumda. Sevindirici tek haber, en azından yani tam aşılılarda hafif seyrediyor. Lakin aşısız ya da eksik aşılı bir sürü insan var. Aslında Kovid için şu an toplu taşımada maske kullanmanız lazım. Geçen yılki Omicron dalgasını hatırlayın, hafif geçecek dedik ancak 10 bin kişi öldü. Maymun çiçeğine gelirsek kolay, çok yakın olmayan temaslarla bulaşması çok çok güç. Tıpkı konutta yaşamak, hasta bireyle tıpkı yatağı paylaşmak, cinsel bağlantı ya da mesela birebir mesken içinde çok yakın toplumsal münasebet olabilir, bulaşma yolu bu. İngiltere, Portekiz, İspanya, Amerika’da hadise sayıları çok arttı. en son dünyadaki olay sayısı 5 bini aşmış durumdaydı. Münasebetiyle bundan da korkarak ülkeler aşı ve antiviral ilaç stoğu da yapmaya başladılar. Maymun çiçeğinde aşılı olanlar, yani çiçek eradikasyon çalışmaları sırasında aşılanmış son jenerasyon, hiç aşısızlara nazaran biraz daha şanslı.Örneğin ABD’de yakın devirde aşılanmışların kanındaki antikorla tedavi üzere seçenekler konuşuluyor. Fakat aşılıların kanından konvelesan plazma alınması Türkiye için çok uygun olmayabilir. Zira bizdeki son aşılı jenerasyon çok eski. Antikor düzeyinin çok düştüğünü biliyoruz”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.