BM’den Kuzey Kore’ye nükleer yasanın akabinde diyalog daveti

Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore’yi barışın sürdürülebilirliği ve Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için kilit taraflarla diyaloğu sürdürmeye çağırdı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Genel Sekreter Antonio Guterres’in, Kuzey Kore’nin nükleer silahların kullanımına ait yeni maddeyi kabul etmesinden “derin telaş duyduğunu” söyledi.

Basın toplantısında konuşan Dujarric, Kuzey Kore’yi barışın sürdürülebilirliği ve Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için kilit taraflarla diyaloğu sürdürmeye çağırdı.

Dujarrric, “Kuzey Kore, balistik füze teknolojisi kullanarak füze geliştirmek de dahil olmak üzere nükleer silah programını sürdürerek, BM Güvenlik Konseyi’nin bu çeşit faaliyetleri durdurma kararlarını göz gerisi etmeye devam ediyor.” dedi.

Kuzey Kore Parlamentosu’nda 8 Eylül’de nükleer silahların kullanımını düzenleyen yasa kabul edilmişti. Bu yasa, Kuzey Kore’nin “nükleer yahut nükleer olmayan bir tehdit” ile karşı karşıya gelmesi durumunda orduya düşmanın komuta merkezlerine “otomatik” olarak nükleer taarruzları başlatma yetkisi veriyor.

Bunun yanı sıra yasa ile ülkenin ve halkın bir “felaket krizi” yaşaması halinde nükleer silahları kullanılabileceği belirtiliyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.