Çerkesler Alevi kurumlarına taarruzları kınadı

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), Alevi dernekleri ve cemevlerine yönelik taarruzlara yazılı açıklamayla reaksiyon gösterdi.

Türkiye’de ayrımcı şiddetin arttığı belirtilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Türkiye, ırkçılık ve ayrımcılık içerikli şiddetin günden güne yükseltildiği bir iklime girmiş durumda. Yükselen ırkçılık ve ayrımcılığın amaçlarından birisi de geçtiğimiz haftalarda Kayseri’de toplu taşıma içerisinde annesiyle telefonda Çerkesçe konuşan gence yönelen ırkçı reaksiyon idi. Lakin bu reaksiyonun tekil ve ferdî olmadığını Yahudi yurttaşlara ilişkin mezarlarının tahrip edilmesi ile, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürtçe Opera konserine ve yurt genelinde Apolas Lermi üzere sanatkarların konserlerinin iptal edilmesi ile ve son olarak da Ankara’da Alevi yurttaşlara yönelik organize taarruzların gerçekleşmesi ile biliyoruz.”

“Münferit problemler üzere geçiştirilmeye çalışılan bu üzere olayların Türkiye’nin sokulmak istendiği ayrımcı ve farklılıklara karşı tahammülsüz bir siyasetin karşısındayız” denilen açıklamada, ayrımcılık ve ırkçılığın her cinsinin kınandığı vurgulandı:

“Farklı biçimlerde tezahür eden ve gerek ülkemizde gerekse dünyada büyük bir süratle yayılan ırkçılığın ve ayrımcılığın her türlüsünü şiddetle kınıyoruz. Bu bağlamda toplumun tüm mağdur kısımları ile birlikte ve dayanışma içinde olduğumuzu, tek tipleştirmeye karşı farklılıkların barış içerisinde bir aradalığını savunacağımızı bir sefer daha vurguluyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.