Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iktisat bildirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK Merkez Ofisi açılışında iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyondaki yükselişe değinen Erdoğan, kur ve enflasyon sıkıntısının üstesinden gelineceğini belirterek hiç kimsenin çöküşüne müsaade verilmeyeceğini söyledi.

Faizi kurtuluş olarak gösterenlerin zırcahil ve hain olduğunu vurgulayan Erdoğan, şu tabirleri kullandı:

“Hepimiz birebir gemideyiz”

“Kur ve enflasyon sıkıntısının üzerinden elbette geleceğiz. Hiçbir insanımızın çöküşüne müsaade vermeyeceğiz. Bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne geçerek, bir taraftan gelirleri artırarak gelir düzeyindeki düşüşün derhal önüne geçeceğiz.

Unutmayın hepimiz tıpkı gemideyiz. Şayet Türkiye gemisi su alırsa bunun sonuçlarını hepimiz yaşayacağız. Biz tüm dikkatimizi Türkiye’nin aydınlık geleceğine yöneltmiş durumdayız. Üretim tarafında istihdamda, ihracatta pek uygun durumdayız.

Cari açıktaki dengelerin bozulmasının tek sebebi, tüm dünyada olduğu üzere artan güç masraflarıdır. İstihdamda küçük oynalamara karşın, toplumsal kırılmalara sebep olacak bir riskle karşı karşıya değiliz.

“Faizi kurtuluş reçetesi üzere önümüze koyanlar zırcahil ve haindir”

Dünyanın hiçbir yerinde ilgisi kalmayan gösterge, faiz-enflasyon dayatmasını tek kurtuluş reçetesi üzere önümüze koyanların bir kısmı zırcahil, bir kısmı ise alenen haindir.”
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.