Danıştay’ın verdiği İstanbul Kontratı kararına reaksiyonlar çığ üzere: Hukuksuzluğu tanımıyoruz

Üyeleri ortasında sırf bir bayanın yer aldığı Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ait 20 Mart 2021 tarihli cumhurbaşkanı kararının iptal istemini reddetti. Kelam konusu karara demokratik kitle örgütleri, hukuçular ve siyasi partilerden çok sayıda reaksiyon geldi.

Şükran Eroğlu – İstanbul Barosu Bayan Hakları Merkezi Lideri: Yargının bu kadar siyasallaştığını görmek bizim açımızdan çok üzücü. Yargının bağımsız olmadığını gördük. Bunu da bir üst mahkemeye taşıyacağız. Umarız ki orada da birebir siyasi baskılarla müsabakadan bu kararın bozulmasını sağlayabiliriz.

Gülsüm Kav – Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi: Hukuksal uğraştan öte bu politik bir gayretti. İmzanın çekilmesi süreci Türkiye için anayasa hak ihlallerinde bir köşe taşı olmuştu. Bu karar da benzeri bir halde hukuksuz bir karardır ve Anayasa’yı ihlal etmektedir. Yalnızca bayanlar için değil toplumun tüm kısmını ilgilendiren hiçbir hukuksuz kararı tanımıyoruz ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.

Gizem Batı Ayaz – TKP Bayan Dayanışma Komiteleri Sözcüsü: Bu karar, kontratın feshi kararı üzere yasal değildir. Batı’ya sevimli görünmek için imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden kurtulmak için bir müddettir cemaatleriyle tarikatlarıyla her koldan ataklara devam ediyorlardı. Fesih kararı, bayanların gayretini durduramayacak.

Nükhet Gökaltay – YAZGI Yöneticisi: Kontratın temel unsurları, bayana yönelik şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, hatalıların cezalandırılması ve bütüncül eşitlikken Türkiye’nin dünyaca kabul edilen mukaveleyi iptal etmesi memleketler arası bir skandaldır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.