Ekrem İmamoğlu’ndan Süleyman Soylu’ya ‘çizme’ göndermesi: ‘Biz, yağmurdan sonra çizme giymiyoruz’

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İSKİ tarafından üretimi tamamlanan Ömerli-Dudullu Ek İçme Suyu İsale Çizgisi ve Su Dağıtım Sistemi’ni bugün merasimle hizmete açtı.

Bayramda tesirli olan sel felaketini için “Ben, çizmemi afet sonrası değil, gösteriş olsun diye değil, afet olduğunda vatandaşlarımız ziyan görmesin diye öncesinde altyapı çalışması yaparken alanda giyiyorum” diyen İmamoğlu’ndan yeni ‘çizme’ göndermesi geldi.

İmamoğlu, şunları söyledi:

“HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ PROJELER SEÇİME ENDEKSLİ DEĞİL

‘150 Günde 150 Proje’ maratonunda, her biri İstanbul’un lehine akıl ve bilimsel tabanda geliştirilen projeleri hayata geçiriyoruz. Süreci güzel tahlil edilmiş, maliyetleri ve finansmanından ihalesine ve sürecin sonraki takibi, kontrolü ve sona erdirilişiyle birlikte bütüncül bir biçimde kentin meselelerini ele alıyoruz. Süreç başlangıçlarında vatandaşlarımızın taleplerini alıyoruz. Toplumsal faydayı azamî gözeten ve yanlışsız yatırım manasında da hareket eden bir anlayışla yol yürüyoruz. Günü kurtarma odaklı değil. İçerisinde seçime endeksli bir hareket yapalım derdi yok. Gözünü boyayalım anlayışı da yok. Artı, devamlılık esası içerisinde vazife kime nasip olursa olsun başlangıcından bitimine, yani bir sonraki, bayrak devredeceğimiz ana kadar süreci mutlak şeffaf bir biçimde yönetiyoruz. Muamma, bilinmez hiçbir tarafı olmayan anlayışla yürütüyoruz. Bir proje kavramına bu türlü bakıyoruz. Münasebetiyle bugün yaptığımız açılış, tam da bu türlü bir hizmetin tanımı.

MELEN BARAJI’NIN AÇILACAĞI İLAN EDİLEN TARİHİN ÜZERİNDEN 6 YIL GEÇTİ

Ben, buradan bir hususu hatırlatmak istiyorum. Bu, TBMM’nin de kıymetli bir hususu olmalıdır. 2016 yılında tamamlanacağı, gün ve saat verilerek ilan edilen Melen süreci, bırakın gününü saatini, üstünden şu an 6 yıl geçmiş durumda. Biz orayı gidip ziyaret etmeseydik bu süreçte anladık ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın bundan haberi dahi yoktu. Zira daha sonrasında, tez bir süreç tanımıyla Şubat 2020’de tekrar ihalesi yapıldı. Ek bir bütçeyle tamiratı, çatlakların giderilmesiyle ilgili bir süreç belirlendi. Lakin biz, o vakit dahi projenin yetersiz ve sorunu çözümleyemeyeceği konusunda önemli ihtarlar yaptık. Hatta biz, bu ihtarları Devlet Su İşleri, hatta o devrin Tarım Orman Bakanı’na ve ilgili şahıslara, kurumlara ilettik. Yalnızca ben değil. O devir misyon yapan Genel Müdür arkadaşımız tekraren yine Genel Müdür Yardımcısı arkadaşlarla birlikte gidip gelmelerine karşın bu ihtarlar dikkate alınmadı.

10 MİLYARA YAKIN PARA HARCANMIŞ, ORTADA YALNIZCA İŞE YARAMAYAN BETON GÖVDE VAR

İhale yapıldı. İhale yapıldıktan bugüne -yaklaşık 1-1,5 ay evvel ne yazık ki Genel Müdürümüz beni ihalenin feshedildiği ile ilgili uyardı, genelge gereği yüzde 15’i aşamayan müteahhitlere fesih yetkisi verildi biliyorsunuz tek taraflı- görülüyor ki 2 senede yüzde 15 bile aşılamamış. Zira daha evvel aldığımız duyumlarda, ne yazık ki ne yapılacağını tam bilemeyen, projenin yetersiz olduğu, hatta bu hususta müteahhidin de birkaç sefer kurumu uyardığı, yani o periyottaki işi alan, duyumları tarafımıza iletildi. Baktığınızda, nasıl hesaplanır bilmiyorum lakin şu anda tahminen de 10 milyara yakın para harcanmış, ortada yalnızca işe yaramayan beton gövde var.

‘2071’E KADAR ÇÖZDÜK’ DENİLEN MELEN, ŞU TAM BİR MUAMMA

Tarif şuydu; 2016’da şu gün şu saatte biteceği söylenen proje için, 2019 seçimlerinden evvel Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’da, ‘Bu kentin 2071’e kadar su problemini çözdük’ demişti. ‘2071’e kadar su sıkıntısını çözdük’ denilen Melen Barajı, şu anda bir muamma. Bunu, hangi yordamla bilemiyorum ancak en üst düzeyde biz aslında sorguluyoruz. Hatta bununla ilgili arkadaşlarım türel bir süreci hazırlıyorlar şu anda. Zira sonrasında sözleşme gereği buradaki tesis İBB’ye devredilecek. Biz, İstanbul halkı olarak devletimize parasını ödeyeceğiz.

HİZMETE ALDIĞIMIZ BU PROJEYLE 4,5 MİLYON İSTANBULLUNUN SU NAKLİ SAĞLANACAK

Bugün burada hizmete açtığımız 875 milyon TL maliyeti olan projeyle 4,5 buçuk milyon İstanbullunun su nakli sağlanacak. Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Zeytinburnu, Bahçelievler ilçelerine su naklini kolaylaştıracak projeyi hizmete açıyoruz. Arıza olduğunda kesintinin olmaması için çok kıymetli bir baypas çizgisi üzere kullanılacak kıymetli bir sınırı hayata geçirdik.

BİZ, YAĞMURDAN SONRA DEĞİL, EVVEL ÇİZME GİYİYORUZ

Şu anda arkadaşım son kaynağı atıyor. Bu işin gösterisi, fakat bu kadar gösteri yapalım. Biz, yağmurdan sonra çizme giymiyoruz, yağmurdan evvel çizme giyiyoruz. Güzel uğurlu olsun. Bu tıp hizmetlerimize devam edeceğiz. İstanbul’umuzun her noktasına hizmet edeceğiz. Açılışlarımız devam ediyor. Bizi izlemeye devam ediniz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.