Endüstride yine Covid-19 tasası: ‘Yüzde 20’ye varan iş gücü kaybı var’

Covid-19 hadiselerinin artması endüstride evvelki tedbirleri yine gündeme getirdi.

Covid-19 hadiseleri yüzünden iş gücü kaybı yaşadıklarını söyleyen Türkiye Endüstrici Ve İşadamları Vakfı Vergi Platformu Lideri Serkan Kumdakçı olay sayılarının patronları endişelendirdiğini belirtti.

Bloomberg HT’den Cemre Işık Karaca’nın haberine nazaran; Kumdakçı, “Sanayi kesiminde yüzde 18-20 oranında Covid-19 salgını kelam konusu. Patron yeni iş gücü bulmakta zorlanıyor. Şu anda yaşanan zahmetlerden en değerlisi bizce toplu taşımalarda maske uygulama zorunluluğunun kaldırılması. Bin tane emekçi çalıştıran fabrika kendi servisini kullansa bile çalışanlarına maske taktırma konusunda zorlanıyor” açıklamalarında bulundu.

“ÜRETİMDE KASVETLER YAŞANMAYA BAŞLAYACAK”

Serkan Kumdakçı, “Konuştuğum bir endüstricinin 700 tane çalışanının 140’ı Covid olmuş durumda. Bu da yüzde 20 iş gücü kaybı demek oluyor. Yüzde 20 iş gücü kaybının olduğu yerde üretim dertleri da yaşanmaya başlıyor. Sıhhat Bakanlığı bu durumları göz önünde bulundurarak kapalı alanlarda maske zorunluluğunu yine getirmeli” dedi.

“VAKA SAYILARINDAKİ ARTIŞ BÜYÜK PANİK YARATTI”

Denizli Sanayi Odası Lideri Müjdat Keçeci de Kurban Bayramı’ndan sonra fabrikalardaki hadise sayılarının süratle arttığını söyleyerek üretimlerinin etkilenmemesi için pandemi başındaki tedbirlere geri döndüklerini söyledi.

Keçeci kelamlarına şöyle devam etti; “Geçmişte yaşanan salgın ve yayılma suratı işletmemizi ve üretim süratimizi önemli halde etkilemişti. Artık ise Kurban Bayramı’na kadar işletmelerimizde hiçbir Covid olayı görülmezken bayramdan sonra hadiseler görülmeye başladı ve artışı da hızlandı. Doğal bu durum bizlerde bir panik yarattı. Hasebiyle önlemlerimizi çabucak almaya başladık.

Daha evvel yaşadığımız büyük salgın devrindeki sıkı önlemlerin birebirini süratle uygulamaya başladık. Maske, aralık, araçlarda tekli oturma sistemi yemekhanedeki ara nizamı üzere önlemlerimizi süratlice yine uygulamaya geçirdik. Tüm üyelerimize de otoritelerden aldığımız bilgiler ışığından Ağustos-Eylül ayları üzere daha büyük salgının geleceği bilgisini de ilettik. Bizim üzere tüm sanayi bölümünün tedbir alması büyük ehemmiyet taşıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.