Erdoğan’ın seçim öncesi açılışını yaptığı projeye 4 yıldır çivi bile çakılmadı

Mersin’de temeli 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Tarsus-Kazanlı Kıyı Kısmı Turizm Projesi’nde 4 yıldır tek bir çivi dahi çakılmadı. Turizm tesisleri kurulacağı söylenen yerlerde bugün beton, demir kalıntıları ile yöre sakinlerinin getirdiği arı kovanları var. Atılan temel olduğu üzere dururken, alt yapısı hazır olan bölgeye yatırım için başvuran şirketler ortasında Limak da yer alıyor.

ÇEYREK ASIRDIR MERSİN GÜNDEMİNDE

Tarsus-Kazanlı Kıyı Bölümü Turizm Bölgesi Projesi, çeyrek asırdan fazla müddettir Mersin kamuoyunun gündeminde bulunuyor. Mersin Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MESİAD) birinci kere 1992’de Tarsus-Kazanlı Projesi’ni gündeme getirmişti. Proje, Kazanlı’dan başlayıp Seyhan Irmağı’nın denize döküldüğü yere kadar olan bölgede 17 bin dönümlük alanda uygulanacaktı. Bilhassa golf turizmine yönelik tesislerin yapılmasıyla, Mersin kıymetli bir turizm yatırımına konut sahipliği yapacaktı.

2004 yılına kadar bekletilen projeye birinci önemli atılım ise devrin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. 11 Ocak 2004 tarihinde İstanbul’da yapılan “Türkiye’nin 2010 Turizm Vizyonu ve II. Atak Dönemi” bahisli basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Bunlardan biri Tarsus Turizm Bölgesi projemizdir. Bu yıl içinde başlanıp 2007 turizm dönemi başlarken tamamlanmış olacaktır” demişti.

YER TAHSİSİ YAPILDI

Mersin’de 2007 dönemine yetişeceği söylenen proje, 2006 tarihine kadar Turizm Bakanlığı’nda bekletilirken, mart sonunda IC Holding, Özaltın Küme, PETA Mühendislik, Limak Küme ve Arma Şirketler kümesine yer tahsisleri yapıldı. Yer tahsisi yapılan ortalarında hükümete yakın Limak’ın bulunduğu dev firmalar bölgede hiçbir yatırım yapmadı. 10 bin şahsa iş ve kentin turizm için kurtuluşu olarak düşünülen proje hayata geçirilemedi.

TEMELİ TARSUS’TA ATILDI

2018 yılına gelindiğinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesinin temel atma merasimine katıldı. Tarsus’ta yapılan toplu temel atma merasiminde konuşan Erdoğan, Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi’nde yapılan bu yatırımın bölge turizmi açısından kırılma noktası olacağını vurgulamış, 8 bin yatak kapasiteli bu yatırımla yaklaşık 5 bin şahsa direkt istihdam sağlanacağını lisana getirmişti.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Lideri Hasan Engin ise idare şurası üyeleri ile birlikte Tarsus Kıyı Kesiti Turizm Bölgesi’nde incelemelerde bulunarak, devletten tahsis alan firmaların yatırımlarını gerçekleştirmesi davetinde bulundu. Engin, “Ya yatırımları gerçekleştirsinler ya da tahsisleri iptal edilsin. Bu bölgeye yatırım yapacak yerli ve yabancı birçok firma var” dedi.

“CUMHURBAŞKANI BURAYI GÖRMEDEN TEMEL ATTI”

Şantiye temelinin 2018 yılında yapılan seçimlerden evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atıldığını hatırlatan Engin şunları söyledi:

“Kendileri burayı görmedi, Tarsus’ta attı buranın temelini. Dileriz burayı görür ve sahip çıkar. Bu proje artık Sayın Cumhurbaşkanımızın projesidir. Dileriz burayı yakından inceler ve tahsis sahiplerini buraya bir an evvel gönderir ve onlarda yatırımlarına başlarlar.

Şayet tahsis sahipleri bu bölgeye gelmezlerse bu bölgeye talipli çok. Yerli ve yabancı firmalardan buranın isteklileri var. Kâfi ki tahsis sahipleri ya yapsın ya gelsin ya da tahsisler iptal edilsin. Mersin’de de bunu yapabilecek firmalar var. Zira bu türlü planlaması tamamlanmış alan hiçbir yerde yok.

Biz Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, yetkililerimiz, muhalefetiyle, milletvekili, valisiyle, belediye liderleri, sivil toplu kuruluşlarıyla bu projeye sahip çıkılsın istiyoruz. Bu proje Mersin’in kalkınmasının en büyük anahtarıdır. Bu projeyi kamuoyuna MESİAD olarak duyuruyoruz ve ardında durmaya devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.