Facebook’a bir dava daha: İnsanların tıbbi bilgilerini müsaadesiz kullanıyor

Facebook’un çatı şirketi Meta, tekrar bir dava ile gündemde. Davada; Facebook’un insanların tıbbi datalarını platformda maksatlı reklamlar için müsaadesiz kullandığı sav ediliyor.

Son yıllarda kullanıcılarının bilgilerini müsaadesiz kullanmakla sık sık gündeme gelen ve bu mevzuda açılan davalarla başı kederde olan Mark Zuckerberg’in şirketi Meta, tekrar yeni bir dava ile dikkat çekiyor.

Yeni davada; Meta’nın milyonlarca insanın özel tıbbi bilgilerine müsaadesiz olarak eriştiği ve bunları Facebook’ta maksada yönelik ilaç ve tedavi reklamları sunmak için kullandığı argüman ediliyor.

Geçen hafta Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde açılan dava, ABD hastanelerini Meta’ya hassas hasta bilgileri sağlamak ve HIPAA’yı (1996 tarihli Sıhhat Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) ihlal etmekle suçlayan ikinci dava.

100 HASTANENİN 33’Ü KULLANIYOR

Şikayette, bu hastanelerin Meta’nın Pixel aracını kullandığı, daha sonra hastaların parola muhafazalı portallarına erişildiği ve Meta’nın Facebook reklamverenlerine bu bilgileri sattığı belirtiliyor.

Meta Pixel, işletmelerin reklam kampanyaları için kitleleri ölçmesine ve oluşturmasına imkan tanıyan bir araç. Haziran ayında, kâr emeli gütmeyen The Markup tarafından yapılan bir araştırma, Amerika’daki en âlâ 100 hastanenin 33’ünün Meta Pixel kullandığını tespit etmişti.

Şikayet, San Francisco Tıp Merkezi’ndeki özel hasta portalına girdiği kalp ve diz rahatsızlıklarından sonra bu hastalıklara yönelik ilaçlar için maksatlı reklamlar almaya başlayan bir Facebook kullanıcısının tecrübesini detaylarıyla anlatıyor.

Meta, geçmişte bilgi izleme siyasetleri nedeniyle çok sefer sert tenkit aldı. Hatta şirketin şu anda kullanıcıların şahsî bilgilerine dayanmayan bir reklam eseri geliştirdiği söyleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.