Finlandiya’dan Türkiye ile ilgili yeni açıklama!

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Berlin’de bulunan Haavisto, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Farklı kümelerin yahut farklı bireylerin detaylarına girmek istemiyorum ancak yalnızca terörle çabanın siyasetimizde çok değerli bir prensip olduğunu ve bunun NATO’da da çok değerli bir unsur olduğunu söylemek istiyorum.” dedi.

‘FARKLILIKLARIN SÜTESİNDEN GELEBİLECEĞİMİZİ UMUYORUM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri hakkındaki açıklamalarına değinen Haavisto, “NATO üyeliği konusunda Türkiye ile farklılıkların üstesinden gelebileceğimizi umuyorum.” dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK İLE MÜCADALE KONUSUNDA KELAM VERMEKTEN KAÇINDI

Türkiye’nin Finlandiya’ya tenkitlerini pahalandıran Bakan Haavisto, terörle uğraşın çok kıymetli olduğunu söz etti lakin, terör örgütü PKK ile uğraş konusunda somut bir kelam vermekten kaçındı.

“Her NATO üyesi ülkenin üyeliğe başvuran ülkeler hakkında kendi görüşlerine sahip olma hakkına sahip olduğunu” kaydeden Pekka Haavisto, bu baharda Türkiye’yi iki sefer ziyaret ettiğini ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü hatırlattı.

Haavisto, “Bugün burada NATO toplantısında da görüşeceğiz.” dedi.

Yakın diyalog içinde olmaya devam edeceklerini belirten Haavisto, ülkesinin Avrupa ve dünyanın güvenliği için terörle gayretin değerinin farkında olduğunu kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.