Gemilerdeki atık ısı güce dönüşüyor

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), milletlerarası patentli yeni bir teknoloji olan “WESSS – Wasted Energy Saver Üstün Ship” projesine ilişkin gemilerde güç verimliliği konusunda yeni bir yaklaşım olarak önerdiği teknoloji hakkında temel bilgileri ve birinci tahlil sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Gemilerin makinasından gelen atık ısı gücünün kullanılarak, yakıt tüketiminin ve CO2 emisyonlarının azaltılmasını sağlayan teknoloji sayesinde yolcu ve yük gemileri yüzde 15 daha tasarruflu yakıt kullanırken, sürtünme ve basıncın azalmasıyla yüzde 20 daha süratli ilerleme bahtına sahip oluyor.

KARBON SALINIMINI AZALTIYOR

Ayrıca atık ısı gücünün geri dönüştürülmesiyle karbon salınımı da kıymetli ölçüde azalıyor. Düzenlenen toplantıda teknolojinin patent sahibi Tareq Ali Mohammad Abulaban işleyiş sürecini anlattı. Abulaban, teknolojinin yeni üretim gemilerin yanı sıra mevcut gemilere de adapte edilebileceğini tabir etti. Abulaban, bu modifikasyonla yapılan yatırımın yakıt tüketimini düşürdüğünü ve yatırımın 1 ayda kendini amorti ettiğini belirtti.

YÜZDE 1’LİK DÜZGÜNLEŞME MİLYARLARCA DOLAR KAZANDIRIR

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz, üniversite bünyesinde fikirlerin ticarileşmeye devam ettiğinin altını çizerken, “Dünya ticaretinin yüzde 80’inden fazlası gemilerle yapılıyor. Geminin performansındaki yüzde 1’lik düzgünleştirme epeyce büyük bir iktisada denk geliyor. Bugün bir başlangıca imza atılıyor” diye konuştu. Yılmaz, bu teknolojinin atık ısıyı geri dönüştürdüğünü ve yakında Türkiye tersanelerinde uygulanmaya başlanacağını söz etti. Yılmaz, bu teknoloji sayesinde katma pahası daha yüksek projelerin Türkiye’deki tersanelerde üretilebileceğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.