Güney Kore, Kuzey Kore’nin test füzelerini ateşlemesinin akabinde görüşme davetinde bulundu

Yoon, nükleer silahların geliştirilmesine son vermesi ve nükleer silahsızlanmaya başlaması halinde Kuzey Kore’ye evreli ekonomik yardım sağlama isteğini yineleyerek, siyasetinin başlamasından bu yana Pyongyang ile diyalog davetinde bulunduğunu belirtti.

“Güney ve Kuzey önderleri ortasındaki rastgele bir diyalog yahut yetkililer ortasındaki müzakereler siyasi bir şov olmamalı, lakin Kore yarımadasında ve Kuzeydoğu Asya’da somut barışın kurulmasına katkıda bulunmalıdır” dedi.

Bu yorumların, Moon Jae-in, Kuzey Kore başkanı Kim Jong Un ve akabinde ABD Lideri Donald Trump’ın yer aldığı tepelere yönelik açık bir tenkit olduğu düşünülüyor.

İki Kore ülkesi Nükleer silahsızlanma konusunda muahedeye çalışıyor.

Kuzey Kore davetlere kulak vermedi

Bu toplantılara karşın, nükleer silahsızlanma müzakereleri 2019’te durdu ve Kuzey Kore, yaptırımların sona erdirilmesi davetinde bulunmasına zıt, 2017’den bu yana birinci olacak muhtemel bir nükleer test için hazırlandığı gözlemlendi. Kuzey Kore’nin Çarşamba günü başlattığı füze ateşlemeleri aylar sonra ise birinci kere bildirildi.

Yoon, Güney Kore’nin nükleer silahlarından vazgeçmesi durumunda Kuzey’in güvenliğini garanti edecek pozisyonda olmadığını, lakin Seul’ün Kuzeydeki aktüel durumda da mümkün bir bozulma istemediğini söyledi.

İki Kore ülkesi Nükleer silahsızlanma konusunda muahedeye çalışıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.