Hakkari Valiliği’nden Cudi Dağı’na gerçekleştirilecek yürüyüş öncesi yasak kararı

Hakkari Valiliği, Şırnak’ta yaşanan tabiat talanına karşı Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Bayan Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP’nin yarın Cudi Dağı’na düzenleyeceği yürüyüşü yasakladı.

Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada 17 Eylül’de Cudi Dağı’na “Savaş Yıkımına ve Tabiat Talanına Karşı Yürüyoruz” şiarıyla yapılması planlanan yürüyüş ile ilgili Şırnak Valiliği’nin yasaklama kararı hatırlatılarak kente girişlerin engelleneceğini kaydedildi. Açıklamada, “İlimiz sonları içinde kamu tertibi ve güvenliğinin tesisi, can ve mal güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu iyiliğinin sağlanması hedefiyle, Valilik ile Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere 5442 sayılı Vilayet Yönetimi Kanunu’nun 11/C ve ek fıkrası ile 2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’nun 19. unsuruna istinaden, vilayetimizdeki belli yerlere giriş ve çıkışın, kamu nizamı ya da kamu güvenliğini bozabileceği kuşkusu bulunan şahıslar için sınırlanması, toplanmaları ve araç seyirlerinin kısıtlanması,16 Eylül saat 00.01’den 18 Eylül saat 23.59’a kadar 3 gün mühletle vilayet merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Hakkari coğrafik sonları içinde yasaklanması kararı alınmıştır” denildi.

Şırnak Valiliği, kentteki şov ve yürüyüşleri 13 Eylül’den 27 Eylül’e kadar 15 gün müddetle yasaklandığını açıklamış, kararda “Kanunsuz bir halde yapılması planlanan her türlü aksiyon ve aktifliğe katılmak üzere toplu yahut münferit bir biçimde vilayetimize gelecek olan araç ve şahısların girişleri vilayet genelinde 15 gün mühletle yasaklandı” sözleri kullanılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.