“Hastanede doktor yok” isyanı

Medicana International İzmir Hastanesi’ne rutin sağlık kontrolleri için giden Abidin Karataş (56), anjiyo (damarların görüntülenmesi) yapıldıktan sonra hayatını kaybetti.

Bianet’ten Ruken Tuncel’in haberine göre, hiçbir sağlık problemi olmayan Karataş, 22 Haziran’da hastaneye rutin kontrollerini yaptırmak için başvurdu.

Kan tahlilleri yapılan Karataş’a daha sonra EKO (Ekokardiyografi- ses dalgalarıyla kalp fonksiyonlarının incelenmesi), EKG, beyin MR, beyin tomografisi çekildi.

Karataş’a ardından holter (kalp ritmini/tansiyonunu izleyen cihaz) takıldı. Karataş, bir gün sonra tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi için yeniden hastaneye gitti.

Tetkikleri talep eden Kardiyoloji Uzmanı Selma A. O., Karataş’a “tahlil sonuçlarının iyi olduğunu ancak kalp damarlarını görmek için anjiyo tetkikinin de yapılması gerektiğini” söyledi.

Karataş’a bir gün sonrası için anjiyo randevusu verildi. Sabah saat 11.00’de verilen randevu doktorun yoğunluğu nedeniyle 13.00’e ertelendi, 13.00’te kızı Gülşah Karataş ile hastaneye giden Karataş’ın randevusu hekimin yoğun olduğu gerekçesiyle bu kez 16.00’a ertelendi.

16.20’de anjiyo odasına alınan Karataş, işlemden iki saat sonra çıktı. Anjiyonun ardından baş ağrısı yaşayan Karataş, kusmaya başladı.

Beyin tomografi çekildi, ancak hastanede nörolog ya da beyin cerrahı olmadığı öne sürüldü.

Anjiyonun üzerinden iki saat geçtikten sonra Karataş, daha da kötüleşti, entübe edildi ve yoğun bakıma alındı.

Bir gün yoğun bakımda kalan Karataş, “beyin kanaması” nedeniyle 26 Haziran Pazar gecesi hayatını kaybetti.

Ailenin şikayette bulunmasıyla birlikte, savcılık, “şüpheli ölüm” olduğu gerekçesiyle otopsi talep etti ve Karataş’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.