İBB Meclisi’nde tansiyon yükseldi: Pis eller arayanlar cemaat yurtlarında taciz edilen çocuklara baksın

İBB kitapçısında satılan çocuklara yönelik “Çıtır Çıtır İdeoloji Serisi” kitapları İBB Meclisi’nde tansiyonu yükseltti. AKP Meclis Üyesi Şeyma Aktaa, kitapların çocukların okumaması gereken bir içeriğe sahip olduğunu savunarak “Pis ellerinizi evlatlarımızdan çekin” çıkışında bulundu. CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı da çok sert reaksiyon göstererek “Kendisi pis eller arıyorsa cemaat ve tarikat yurtlarında taciz edilen çocuklara bakacak. Tarikatların ve cemaatlerin yurtlarında o pis ellerin ne yaptığını çok düzgün görüyoruz yıllardır” dedi.

İBB Meclisi’nin temmuz ayı oturumları Saraçhane’deki başkanlık binasında meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplandı.

Oturumda AKP’li Meclis Üyesi Şeyma Aktaa’nın İBB’ye ilişkin İstanbul Kitapçısı’nda satılan ve reaksiyonlar üzerine 7’si muzır yayın ilan edilen “Çıtır Çıtır İdeoloji Serisi” kitapları hakkında verdiği soru önergesi tansiyona neden oldu.

Aktaa, “Çocukların okumaması gereken kitaplar. Pedofili ve cinsel istismarın anlatıldığı kitap, Dilek İmamoğlu’nun da bulunduğu görüntüde tavsiye ediliyor. Kitapları incelediğinize isyan ettiren tahliller ortaya çıkıyor. Şikayetler üzerine serinin 7 kitabı muzır yayın ilan edildi. İstanbul kitapçısında satılan kitapların seçimini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?” diye sordu.

Aktaa, soru önergesinin sonunda “Pis ellerinizi evlatlarımızdan çekin” diyerek CHP kümesine hakikat giderek kitabın içinde yer alan kimi görselleri dağıtmak istedi. CHP’li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik, Aktaa’nın verdiği sayfaları yırtarak reaksiyon gösterdi. Oturumu yöneten Okul, AKP’li meclis üyesini uyardı.

“BURNUNU KARIŞTIRMA DEMEK GİBİ…”

Söz alan CHP’li Meclis Üyesi Fidan  Aslan Eroğlu, kitapla ilgili uzman bir psikoloğun görüşlerini aktararak “Fransız müellifin kitabında çocuğun büyüme külfetleri anlatılıyor. Sapkın durumlar konusunda çocukların gözünü açmaya çalışıyor. 4,5,6 sınıf çocuklarının soyut marifetleri gelişmediği için kendilerini koruyabilmesi için somut ve kolay anlatılması gerek.

Taciz olayını ve nasıl korunacağını imalarla soyut sözlerle anlaması mümkün değil. ‘Burnunu karıştırma’ demek üzere ‘cinsel organına dokundurma’ kuralının en kolay formda anlatılması gerek” dedi.

Eroğlu, Aktaa’ya  tepki göstererek “Çirkin ithamlarını kendisine iade ediyorum. Hepimiz anne babayız. Kimse çocuklarının yanlış şeylere maruz kalmasını istemez. Bu kitaplar da çocukların bu tip durumlara maruz kaldıklarında nasıl davranacağını öğretmek içindir” dedi.

CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı

“TARİKAT VE CEMAAT YURTLARINA BAKIN”

CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı da çok sert reaksiyon göstererek “Pis ellerinizi çekin’ tabirini kendisine iade ederim. Buraya gelip bize evraklar sunmaya çalışması provokatif.  Kendisi pis eller arıyorsa cemaat ve tarikat yurtlarında taciz edilen çocuklara bakacak.

Bize ahlak dersi vermeye kalkacağına, dönecek öteki yerlere bakacak ondan sonra konuşacak. Pis eller oralarda. Tarikatların ve cemaatlerin yurtlarında o pis ellerin ne yaptığını çok yeterli görüyoruz yıllardır” diye konuştu.

Oturum yöneten Okul “Yanlış gördüğümüzde müdahale ettik ancak bu telaffuzunuzu de kınıyorum. Bütün cemaatleri içine katıp genelleştirmenizi kınıyorum. Burası bunun yeri değil, burası İBB Meclisi” dedi.

AKP Küme Sözcüsü Faruk Gökkuş

“CHP TEŞKİLATINDAKİ OLAYLARA MI GİRELİM?”

AKP Küme Sözcüsü Faruk Gökkuş da “Meclis üyemiz anne hassasiyeti ile hassaslık gösterdi. Hoşunuza gidiyorsa siz okutabilirsiniz engelleyen yok fakat bunu İBB bütçesi ile basamazsınız. Tarık beyefendi her hususta tarikatlardan bahsediyor da… Makus olan, düzgün olmayan hiçbir faaliyeti hiç kimse savunmaz. Biz CHP teşkilatlarındaki olaylara mı girelim? En son milletvekilinin özel hayatı ile ilgili olaylara mı girelim? Meclis üyemiz hassasiyetini gösterdi, İBB Lideri da karşılık versin” dedi.

Soru önergesi oyçokluğu ile başkanlık makamına havale edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.