İngiliz Financial Times’ın Türkiye hazımsızlığı

Kendine has iktisat modeliyle bilhassa yatırım, istihdam alanında güçlenerek büyüyen Türkiye’nin bu büyük başarısı dünya tarafından da yakından takip ediliyor. İşsizlik sayıları son 2 yılın tabanını görürken, Türkiye büyüme sayılarıyla da dünyada ön plana çıkan ülkelerden oldu. Lakin Türkiye’yi faiz-enflasyon sarmalından kurtaracak model, birtakım odakları ise rahatsız etmeye devam ediyor.

Son olarak İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’nin iktisat muvaffakiyetinden rahatsız olduğunu gözler önüne seren bir tahlil yayımladı. Tahlilde, Türkiye’nin kasasının dolu oluşu ve nakit sıkışıklığının olmayışı, “Erdoğan Türkiye’nin kasasını dolduruyor lakin nasıl yapıyor bilmiyoruz” sözleriyle kaleme alındı.

Analizde kullanılan fotoğrafın altına

İFTİRA VE TEZDEN İBARET ANALİZ

Financial Times, tahlilinde son on yılda global yatırımcıların Türkiye’den çıkış yaptığını argüman etti. Türk ekonomisindeki büyüme ve borsaya duyulan inancın görmezden gelindiği yazıda Türk Lirası’ndaki bedel kaybının döviz rezervlerini olumsuz etkilediği yazıldı. Döviz rezervlerindeki açığın ise belgisiz para ile finanse edildiği tez edildi.

Analizde Türkiye’ye gelen yatırımlar kara para, kaçakçılık üzere şeylerle ilişkilendirilmeye çalışıldı. Yazının bir kısmında “Gerçek şu ki, net yanılgı noksan kalemini neyin harekete geçirdiğini bilmiyoruz. Bu kalem gerçekte, altın satışları, döviz ve hizmet ticaretinin yanlış kaydedilmesi yahut kaçakçılık üzere pek çok şeyi yansıtıyor olabilir. Fakat büyük bir sermaye akışı olduğunu iddia ediyoruz” sözleri kullanıldı.

‘RUS YATIRIMLARI TÜRKİYE’YE KAYDI’

Türkiye’nin Rusya ile kurduğu bağlantılardan de rahatsızlık duyduğu bilinen Batı, Avrupa’nın yaptırımları sonrası Rus yatırımlarının Türkiye’ye kaymasından duyduğu hazımsızlığı da tahlilde gözler önüne serdi. Tahlilde, Rus parasının Türkiye’ye gelmesinin “Türk bankalarını mutlu” edeceği belirtildi.

FONDAŞ MEDYA ÇANAK TUTTU

Financial Times’ın Türkiye’nin uyguladığı iktisat siyasetlerini amaç alan tahlilini Türkiye içerisinde de muhalif medya adeta köpürtme yarışına girdi.

Sözcü ve Cumhuriyet üzere gazeteler, hazımsızlıkla dolu tahlile sarılarak, “Türkiye’ye kaynağı meçhul para nereden geliyor?”, “Türkiye’nin kasası nasıl doluyor?” gibi başlıkları manşetlerine taşıdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.