İran: Türkiye ve Suudi Arabistan’ın iştirakiyle bölgesel diyalog kurulabilir

İran Dış Siyasetler Stratejik Kurulu Lideri ve Dini Önder Ayetullah Ali Hamaney’in Danışmanı Kemal Harazi, “Türkiye ve Suudi Arabistan’ın iştirakiyle bölgesel diyalog kurulabilir” tabirlerini kullanarak, “İran, nükleer bomba yapabilecek kapasiteye sahip lakin bunu uygulama kararı almadık” dedi.

İran Dış Siyasetler Stratejik Kurulu Lideri ve Dini Önder Ayetullah Ali Hamaney’in Danışmanı Kemal Harazi, nükleer muahede ve bölgesel mevzulara ait kıymetli açıklamalarda bulundu. Harazi, “Nükleer bomba yapabilecek kapasiteye sahibiz. Fakat bunu uygulama kararı almadık. İran, kısa müddet içerisinde uranyum zenginleştirme seviyesini yüzde 60 düzeyine çıkarttı. Uranyum zenginleştirme seviyesini çok daha süratli vakitte yüzde 90 düzeyine çıkartabilecek teknik kapasiteye sahibiz. Lakin bu istikamette aldığımız bir karar yok” sözlerini kullandı.

İsrail’in İran’ın güvenliğini tehdit etmesi halinde Tahran idaresinin misliyle karşılık vereceğini kaydeden Harazi, “Kritik ve değerli askeri ve nükleer tesislerimizin İsrail rejimi tarafından amaç alınması üzere bir durumda, İsrail rejiminin sonları içerisinde askeri operasyonlar gerçekleştirebiliriz” dedi.

“TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN’IN İŞTİRAKİYLE BÖLGESEL DİYALOG KURULABİLİR”

Bölgesel krizlerin bölge ülkeleri ortasında diplomasi yoluyla çözülebileceğini belirten Harazi, “Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır üzere öncü ülkelerin iştirakiyle bölgesel bir diyalog ortamı oluşturulmalı. Bu kapsamda Katar değerli tavsiyelerde bulundu ve Tahran olarak bu diyalog ortamının oluşturulması için hazırız” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.