İstanbul Havalimanı bu yıl da ‘5 Yıldızlı Havalimanı’ seçildi

İGA İstanbul Havalimanı, “2022 World Airport Awards” kapsamında da “Dünyanın En Aile Dostu Havalimanı”, “Dünyanın En İyi Alışveriş Deneyimi Sunan Havalimanı” ve “Güney Avrupa’nın En Uygun Havalimanı” memleketler arası mükafatlarını kazanarak Türk havacılığını tepeye taşıdı. İGA İstanbul Havalimanı “Dünyanın En Âlâ Havalimanları” listesinde de büyük bir ilerleme kaydederek 8. sırada yer aldı.

Uluslararası Havalimanları Kurulu tarafından 1989 yılında kurulan Londra merkezli havacılık enstitüsü Skytrax tarafından “5 Yıldızlı Havalimanı” olarak 2020 ve 2022’de tescil edilen İGA İstanbul Havalimanı, 2022 World Airport Awards ödüllerinde de 550 havalimanını geride bırakarak üç mükafatın sahibi oldu.

Ödüller, 8 aylık anket devrinde 100’den fazla milliyeti barındıran havalimanı müşterisi tarafından Dünya Havalimanı Anketi vasıtasıyla belirleniyor. Anket; check-in, transferler, alışveriş, güvenlik, göçmenlik ofisindeki kontrolleri kapsarken, havalimanı hizmeti ve eser temel performans göstergeleri genelinde de müşteri tecrübesi bedellendiriliyor.

Kapsamlı düzenlemeler ve ayrıntılı hazırlık süreci dahil 3 gün süren ağır fiziki kontrollerin sonucunda İGA İstanbul Havalimanı’nın yolcu tecrübesindeki harikalığı en üst not olan 5 yıldızla tescillenmiş oldu.

Skytrax denetmenleri, memleketler arası aktarma merkezi pozisyonunda bulunan İGA İstanbul Havalimanı’nın giden yolcu, transfer yolcu ve gelen yolcu tecrübesini etkileyen otopark, toplu ulaşım, web sitesi, taşınabilir uygulama, güvenlik-pasaport denetim, temel yolcu hizmetleri, mağazalar, yeme içme alanları, bagaj alımi üzere her temas noktasını deneyimleyerek bu noktalarda sunulan hizmeti, hizmete erişim kolaylığını, yolcu konforunu titizlikle inceledi.

Yolcu seyahat tecrübesini etkileyen her noktanın kapsamlı halde değerlendirildiği kontrollerde güvenlik, check-in, pasaport, gümrük, paklık, bagaj alım üzere temel süreçlerle birlikte temel hizmetler, yeme içme alanları, alışveriş noktaları, lounge üzere konuklara dokunan her nokta ayrıntılı halde uzmanlar tarafından kontrole tabi tutuldu.

“İGA olarak, ulaştığımız seyahat memnuniyeti düzeyini günden güne üstlere taşıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA Dijital Hizmetler ve Ticaret’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul, İGA İstanbul Havalimanı olarak, Türkiye’yi memleketler arası arenada temsil etmeyi sürdürdüklerini kaydetti.

İnankul, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Henüz çok genç bir kurum olmamıza rağmen yolcularımıza sağldığımız hizmet kalitesi ikinci kere Skytrax üzere dünya çapında değerli bir havacılık otoritesi tarafından tescillenmiş oldu. İGA olarak, ulaştığımız seyahat memnuniyeti düzeyini günden güne üstlere taşıyoruz. Bu yaklaşımımız sayesinde milletlerarası otoritelerce ödüllendirilmeye devam ediyoruz.

Özellikle havalimanımızdaki müşteri odaklılığı merkeze alarak gelişecek, küresel aktarma merkezi misyonumuzla birlikte 7’den 77’ye hizmet vermeyi sürdüreceğiz. 5 Yıldızlı Havalimanı olmamızın yanında 2022 World Airport Awards ödüllerinde de 550 havalimanını geride bırarak Dünyanın En Aile Dostu Havalimanı, Dünyanın En Âlâ Alışveriş Tecrübesi Sunan Havalimanı ve Güney Avrupa’nın En Uygun Havalimanı ödüllerinin sahibi olduk. Tüm bu değerli ve itibarlı mükafatlar, en başta yolcularımız olmak üzere dünyadaki havacılık otoritelerinin İGA’ya ve İstanbul Havalimanı’na ne derece güvendiklerinin değerli bir delili. Ülkemizin bayrağını bir sefer daha en zirveye çıkarttığımız ve böylesi bir başarıyı gerçekleştirebildiğimiz için ülkemiz ismine gururlu ve de memnunuz.”

Skytrax Üst Yöneticisi (CEO) Edward Plaisted de “Dünyanın En Aile Dostu Havalimanı”, “Dünyanın En Yeterli Alışveriş Tecrübesi Sunan Havalimanı” ve “Güney Avrupa’nın En Uygun Havalimanı” olarak aldığı kıymetli ödüllerle İGA İstanbul Havalimanı’nın övgü almaya devam ettiğini bildirdi.

Plaisted, “Bu mükafatlar, İGA İstanbul Havalimanı’nın bu alanlarda üst seviye müşteri memnuniyeti standardı sunduğunu açıkça gösteriyor. En Aile Dostu Havalimanı kategorisi 2022’de oluşturulmuş yeni bir ödül ve İGA İstanbul Havalimanı’nın bu mükafatı kazanması harika bir muvaffakiyet.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.