İşten çıkarılan akademisyen: Görevi yapmamak dedikleri tek tip kıyafet giymemek

Geçtiğimiz mart ayında YÖK Kanunu’ndaki düzenlemeye dayanarak, fiyatların eşitlemesi talebinde bulunan 40’a yakın akademisyenin işten çıkarıldığı Nişantaşı Üniversitesi’nde akademisyen kıyımı sürüyor.

5 Eylül tarihinde 5 akademisyen daha işten çıkarıldı. Bu akademisyenlerden 2’si mart ayında işten çıkartılmış ve haziran ayında yönetim mahkemesinin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı ile vazifelerine geri dönmüşlerdi.

Öğretmen Sendikası, Eğitim-Sen ve Vakıf Üniversitesi Dayanışma Meclisi, Nişantaşı Üniversitesi önünde bir ortaya gelerek işten çıkartmaları protesto etti.

Okunan basın açıklamasında, “Atılan tüm arkadaşlarımız işlerine dönünceye, fiyat eşitliği sağlanıncaya ve karar alma süreçlerine üniversitenin tüm bileşenlerinin iştiraki sağlanıncaya kadar sürecin takipçisi olacağız” denildi.

‘SOSYAL AKSİYONU BURADA İNŞA EDİYORUZ’

İşten atılan akademisyenlerden Fırat Karçal, aksiyonda bir konuşma yaptı. “Görevini yapmamak” gerekçesiyle mukavelesi tek taraflı feshedilen akademisyen, 4,5 yıldır toplumsal hizmetler kısmında çalışıyordu.

Çağrı merkezinde çalışma, okulun tişörtünü giyme, toplumsal medya hesaplarından okulun paylaşımlarını beğenme dayatmalarına karşı çıktığı için idarenin radarına girdiğini söyledi: “Görevi yapmamak dedikleri tek tip kıyafet giymemek ve telepazarlama yapmamak…”

İşten atılan akademisyenlerin başlattıkları hukuk uğraşını sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Karçal, “Öğrenci arkadaşlarımızla ders olarak paylaştığımız bir toplumsal hizmet müdahalesi olarak toplumsal aksiyonu bugün burada inşa ediyoruz. Asla birbirimizi yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.