Japonya’da ticaret açığı rekora ulaştı

Japonya’nın ticaret açığı ağustos ayında rekor düzeye yükseldi ve ithalat maliyetleri yükseldikçe zayıf yen’in artan acısını vurgulayarak ülkenin ekonomik toparlanması üzerindeki baskıyı artırdı.

Maliye bakanlığının açıklamasına nazaran, düzeltilmemiş ticaret açığı geçen ay 2.82 trilyon yen (19.7 milyar dolar) oldu. Açık, ekonomistlerin kestirimlerinden çok daha büyüktü.

İthalat, bir yıl öncesine nazaran % 49,9 artarak rekor düzeye ulaştı ve ham petrol, kömür ve sıvı doğalgazın başını çekti. İhracat, araç sevkiyatlarında devam eden toparlanmanın yardımıyla bu oranın yaklaşık yarısı kadar arttı. Bir evvelki aya nazaran, ihracat % 0,7 düştü, ithalat % 1,5 arttı.

Rekor ticaret açığı, güç ve besin için daha yüksek ithalat faturaları tüketimi yavaşlatırken, Japonya’nın ekonomik toparlanmasının gücüne ait tasaları artırıyor. Daha zayıf bir yen, gelen sevkiyatları daha değerli hale getirerek açığı körüklüyor ve bu mallar için yen cinsinden ödeme yapmak da Japon para ünitesi üzerindeki aşağı istikametli baskıyı güçlendiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.