Kılıçdaroğlu, Türk Ocakları’nın İslam dünyası sempozyumunda Karl Marx’tan örnek verdi!

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Ocakları’nın Kuruluşunun 110. Yılında; ikincisi düzenlenen Günümüz İslam Dünyasında Sorunlar ve Tahlil Yolları Sempozyumu’nda katıldı.

Kılıçdaroğlu, İslam dünyasındaki problemlerin tahliline ait yaptığı konuşmasında sosyalizmin kurucusu Karl Marx’a da değinerek şunları söyledi:

“Değerli bilim insanları. Böylesine değerli bir buluşmada kıymetli bir isimden alıntı yapmak istiyorum. Bu ismi yadırgamayacağınıza inanıyorum. Alıntı yapacağım kişi Karl Marx. Marx, “Filizoflar dünyayı çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır. Halbuki sorun onu değiştirmektir.” Elbette filozof olan bilim insanı olan sizlersiniz. Fakat bu cümlenin geniş yorumuna atfen şunu söylemeliyim, “Sizlerle birlikte biz siyasetçilerinde öncelikli misyonu ülkesini ve dünyayı daha düzgüne ve daha hoşa gerçek değiştirmektir. Elbette bir sorunun teşhisi ve sorunun nedenlerini bilmek kıymetlidir. Lakin sorunun nasıl çözüleceğine ait önermelerde bulunmak sorunun teşhis ve nedenlerini tespit etmek kadar değerlidir. Şayet sahip olduğunuz bilgiyi var olan meseleleri ortadan kaldırmaya dönük olarak yorumluyorsak bir öteki sorunu da kapı aralamış oluruz. Münasebetiyle günümüz İslam dünyasının sıkıntılarını bilmeli tartışmalı ve hatta gerçeklikle yüzleşebilmeliyiz.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

“İslam hangi münasebet ile olursa olsun adaletsizliğe, eşitsizliğe, otoriterliğe müsaade vermez. İslam hangi sistemle yönetilmemiz gerektiği değil nasıl yönetilmemiz gerektiğiyle ilgilidir. İslam tüm insanlığa adalet penceresinden bakmamız gerektiğini kural olarak önümüze koyar. İslam adaleti tesis etmemizi ve daima kılmamızı ister. 

İslamın öngördüğü adalette fakat, ancak ile başlayan; adalet arayışını erteleyen, adaletin tesirini azaltan cümlelere yer yoktur. 

Konuşmacı listesine baktığımda bayan akademisyen, bayan araştırmacı görmedim. Türkiye ilahiyat birikiminde bayanlar vardır. Sempozyumun kapsamında araştırma yürüten yüzlerce bayan akademisyen vardır. Bayanlar olmadan tahlil bulamayız. Bir sonraki toplantılarda bayanlara yer vermenizi istirham ediyorum. Dostça bir tenkit olarak kabul edin.”

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.