Kraliçe Elizabeth’in yas periyodunun akabinde Bahamalar’da ‘monarşi tartışmaları’ başlayabilir

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Karayipler Bahamalar’da, Kraliçe 2’nci Elizabethin vefatı sonrası ‘monarşi’ tartışmaları başladı. İmparatorluk idaresine birinci baş kaldıran Yeni Zellanda’nın ardından ‘Cumhuriyet’ sinyalleri veren bir öteki ülke de Bahamalar. Başbakan Philip Davis, geçen hafta gazetecilere, Bahamalar’ın cumhuriyete geçişi için referandumun her vakit masada olduğunu söylemişti. Davis, akabinde da bahis hakkında parlamentoda konuştu.

“Monarşi konuşmanın vakti değil”

Kraliçe’nin vefatından sonra Bahamalar’ın monarşiyle devam edip etmeyeceği konusunda konuşmanın vakti olmadığını lisana getiren Davis, kelam konusu tartışmaların resmi yas devri bittikten sonra yapılabileceğine dikkati çekti.

“Anayasal ve kurumsal bir dönüşüm anı”

Davis, gelecekte bu çeşit tartışmalar için gereğince vakitlerinin olacağını kaydederek, “Burada Bahamalar’da hükümdarımızın vefatı ve varisinin tahta çıkması hem anayasal hem de kurumsal bir dönüşüm anıdır. Monarşi, kurumsal olarak bu adaların birinci defa İngiliz kolonisi haline geldiği 1718’e kadar ve anayasal olarak ülkemizin bağımsız ve hükümran bir ulus haline geldiği 1973’ten bu yana ulusal yaşantımızın temelinin bir modülü olmuştur.” tabirlerini kullandı.

Kraliçe Bahamalar’ı dört kere ziyaret etti

Kraliçe’nin Bahamalar’a dört resmi ziyarette bulunduğunu anlatan Davis, ülkenin 2. Elizabeth çağından ilerlediğini ve Birleşik Krallık ile bağlantılarının güçlenmeye devam etmesini umduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.