Lenin 104 yıl önce yanıtı verdi: Nagehan Alçı’nın unutamadığı kovulma anı

Nagehan Alçı, köşe yazısında “Ben bir liberal-demokratım ama emekçileri bu kadar mağdur edildiği bugünkü Türkiye’de özgürlükçü-sosyalist bir alternatife ihtiyaç olduğuna kesinlikle inanıyorum” dedi, sonra devrimcileri ve komünistleri eleştirdi.

Nagehan Alçı, 68 Kuşağı’nın devrimci önderleri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan’ı hedef aldı. Arjantinli devrimci Che Guevara’yı da eleştirerek, komünizm yerine “özgürlükçü sosyalizm” dedi.

AÇIKÇA SÖYLEDİ: “LİBERALİM, SİZ DE LİBERAL OLUN”

Nagehan Alçı, “Liberal demokratım” dedi, sosyalistleri de liberal olmaya davet etti: “Özgürlükçü sosyalist bir kutba ihtiyaç var.”

Devrimci sosyalistlerin siyasi yöntemlerini eleştiren Nagehan Alçı, Mahir Çayan’ı, Deniz Gezmiş’i ve Che Guevara’yı hedef aldı: “Şiddet tutkunları. Terör eylemleri yaptılar. Devrimci şiddetle yüzleşmek isteyen aydınlar linç edildi.”

“KATİL, CANİ, YAMYAM” DEMİŞTİ

Nagehan Alçı, CNN Türk ekranlarında katıldığı programlarda, Che Guevara için “Yamyam”, Mahir Çayan için “Katil”, Fidel Castro için de “Cani” ifadelerini kullandı.

Nagehan Alçı, Küba’yı Amerikan sömürgesi yapan ve Küba halkını köle olarak kullanan Batista rejimini deviren Fidel Castro’yu “zalim” olmakla itham etti.

“ÖNCE ÖZÜR DİLEYECEKSİN”

Nagehan Alçı, Rize’de girdiği dükkanda bulunan Che Guevara posterinin fotoğrafını çekmek istedi.

Esnaf, Nagehan Alçı’yı dükkanından kovdu ve fotoğraf çekmesine izin vermedi: “Çok özel bir yeri var. O zaman özür dileyeceksiniz Che Guevara’dan. Çekmeyin. O bize ait.”

Nagehan Alçı, o olaya gönderme yaparak köşe yazısında şöyle dedi: “Ekrem İmamoğlu ile Karadeniz seyahatinde yaşadığım hadise üzerinden bir Guevara yazısı sözüm vardı. Ona da giriş olsun bu yazı.”

LENİN 1918’DE UYARMIŞTI

Bolşevik devrimci ve Sovyetler Birliği’nin ilk lideri Vladimir İlyiç Lenin, “özgürlükçü sosyalizm” ve “liberal sosyalizm” tabirlerini, 1918’de kaleme aldığı “İşçi Sınıfı Devrimi ve Dönek Kautsky” adlı eserinde eleştirmişti:

“Kautsky, ‘demokratik yöntem ve diktatörlük yöntemi’ diyerek bir ayrım yapmış. Kautsky, özünde ‘işçi sınıfı diktatörlüğü’ terimini hedef alıyor. Bu, bir kişinin diktatörlüğü değildir. İşçilerin yönetime el koymasıdır. Bir liberal her zaman ‘demokrasi’ hakkında konuşur. Ama bir Marksist her zaman sorar: Hangi sınıf için demokrasi? Komünizm, demokrasinin kaldırılması değildir. İşçi sınıfını sömüren düzenin sona ermesidir.”

Lenin, Kautsky’nin ve liberallerin “Şiddet” diyerek devrimcileri kötülediğini söylemişti: “Karl Marx’ı, sıradan bir liberal gibi gösteriyorlar. Sosyalizmin içinden devrimciliği çıkarıp atmak istiyorlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.