Mahkemeden zincir marketlere ret

Rekabet Kurulu’nun zincir marketlere yönelik olarak 2021 Ekim ayında açıkladığı, 2022 Ocak ayında da gerekçeli kararı yayınlanan rekabet ihlali nedeniyle uygulanan idari para cezasında yeni bir kademeye gelindi. Bu soruşturmada ceza verilen bilinen marka isimleriyle Migros, Carrefoursa-Carrefour, BİM, ŞOK ve A101 ile Savola Gıda’nın Ankara Yönetim Mahkemelerinde açtıkları davada yürütmeyi durdurma isteminin reddedildiği bildirildi.

Yürütmeyi durdurma isteminin reddiyle, idari para cezası ve karardaki öbür kararların uygulanması sürecek.

Diğer yandan, şirketlerin bu isteminin reddedilmesi davayı kaybettikleri manasına gelmiyor. Şirketlerin açtığı kararın iptali istemli dava görüşülmeye devam ediyor. Şirketler davaları farklı ayrı açtığı için yürütmeyi durdurma istemlerinin reddi kararları iki gün içinde farklı vakitlerde geldi.

İKİNCİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Bu ortada, zincir marketlere yönelik olarak Rekabet Kurumunun bir diğer soruşturması da sürüyor. Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle Nisan ayında DÜNYA’da yayımlanan söyleşisinde, bu soruşturmadaki tezlerin daha ağır olduğunu ve birtakım uzlaşma taleplerini de reddettiklerini açıklamıştı.

Bu soruşturmada Rekabet Kurumu taraflara Nisan ayı sonunda evrakları göndermişti. Bu soruşturmada zincir marketler ve 15 tedarikçi bulunuyor. Bu soruşturmada kelamlı ve yazılı savunmalar sürecine geçildi. Rekabet Kurumu’nun kararının sonbaharda verilebileceği kaydedildi.

KAYNAK: DÜNYA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.