Mali’deki Alman askerlerinin vazifesi durduruldu

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Arne Collatz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Savunma Bakanı Chrisitne Lambrecht’in dün Malili mevkidaşı Sadio Camara ile görüştüğünü ve üzerinde bugüne kadar muahede sağlanamayan uçuş yasağı üzere kuralların uygulanmayacağının garantisini aldığını belirtti.

Collatz, garanti vermesine karşın Mali hükûmetinin bugün planlanan bir uçuşa müsaade vermediğini aktararak, bu uçuş ile bölgedeki çalışanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü, plan gerçekleşmeyince 150 çalışanın Mali’ye gidemediğini kaydetti.

Sözcü Collatz, Bakan Lambrecht’in Federal Meclis Savunma Komitesini bilgilendirdiğini, Mali’deki operasyonların şimdilik askıya alındığını söz etti.

Ayrıca Collatz, Lambrecht’in, mevkidaşı Camara için “Eylemleri ile kelamları farklı lisanda konuşuyor.” sözünü kullandığını aktardı.

Toplantıya katılan Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit de prensip olarak Almanya’nın memleketler arası barış misyonuna katılmaya hazır olduğunu fakat bunun oradaki hükûmet tarafından desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrea Sasse de bu mevzunun Birleşmiş Milletler (BM) kapsamında ele alınacağını, Mali’deki Rus tesirini tasayla karşıladıklarını söyledi.

Sasse, bu mevzuları bir mühlet evvel Mali idaresiyle görüştüklerini lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.