Mersin’de maviyle yeşilin birleştiği tabiat mükemmeli: Dana Adası

Mersin’de tekne çeşidine çıkanların mavi denizi ve yeşil doğasıyla tercih ettiği Dana Adası, su altı zenginlikleriyle de dalış tutkunlarını ağırlıyor.

Silifke ilçesi açıklarındaki Dana Adası, tekne çeşitleriyle Doğu Akdeniz’i gezen yerli ve yabancı turistlerin birinci duraklarından biri oluyor.

Maviyle yeşilin birleştiği tabiatının yanı sıra su altı zenginlikleriyle de öne çıkan ada, dalgıçlara ve günübirlik dalış eğitimi alanlara mesken sahipliği yapıyor.

Hazırlıkların akabinde suya dalan iştirakçiler, Akdeniz’in altındaki ömrü gözlemleme talihi buluyor, doğal resifleri ve deniz canlılarını inceliyor.

Dalış eğitmeni Boğaç Dağhan Günöz, “Adada her hava şartında çok rahat dalış yapabileceğimiz, tekneyi uygun formda demirleyebileceğimiz alanlar mevcut. İleri düzeydeki dalgıçlar ile dalışta uzmanlaşmak isteyenler için 40 metreye kadar derin dalış denemelerinin çok rahat yapılabileceği bir yer. Burası canlılığın bol olduğu bölgelere de sahip. Tahminen burada 1000 kez dalış yapmışımdır ancak 1001. dalışımda bile farklı şeyler görüyorum zira burası durağan bir yer değil, daima yaşayan bir ortam var. Her vakit farklı canlılara rastlama talihimiz oluyor” tabirini kullandı.

Dalışlara yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin arttığını lisana getiren dalış eğitmeni Günöz, “Burada ekseriyetle Adana, Çorum ve Niğde’den gelen konuklarımız oluyor. Eğitim için Ankara ve İstanbul’dan dalgıçlar da geliyor. Her hafta düzenlediğimiz dalışlarda 20’ye yakın Rus konuğumuz oluyor. Bunların birçoğu deneme dalışından sonra eğitim alarak dalgıçlarımıza katılıyor” diye konuştu.

“İSMİNİ BİLMEDİĞİM BİRÇOK BALIK ÇEŞİDİNİ GÖRDÜM”

Rusya’dan tatil için kente giden  Sonya Sergeyeva, “Bu bölge çok hoş, inanılmaz bir tabiatı var. Su altını da beğendim. İsmini bilmediğim birçok balık cinsini gördüm. Hepsi çok hoş ve farklılardı” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’dan giden  tatilcilerden Gamze Baht Altındağ ise birinci sefer katıldığı dalış etkinliğinde rengarenk balıklarla karşılaştığını kaydetti. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.