Minimum fiyatın yetersizliğine işverenler bile isyan etti

Denizli Sanayi Odası Lideri Müjdat Keçeci, taban fiyatın enflasyon karşısında eridiğini belirterek “Yeniden revize edilmeli” dedi. Keçeci yönetici pozisyonundaki çalışanların gelir vergisi sorunu yaşadığını söyledi.

Emek ağır dokuma dalının hâkim olduğu Denizli’de Sanayi Odası Lideri Müjdat Keçeci, minimum fiyatın yine revize edilmesi gerektiğini açıkladı.

Son devirde ihracatta kıymetli ara alan kentte patronların çeşitli badirelerle boğuştuğuna dikkat çeken Keçeci, “Şu kesinlikle ki; birlikte çalıştığımız çalışanlarımızla bu başarıyı sağlıyoruz. Çalışanlarımız bizim kopmaz ayrılmaz bir modülümüz. Biz endüstriciler olarak onların hayat üsluplarını güya ailemizi, evlatlarımızı düşünüyor üzere kıymetlendirmemiz gerekiyor” tabirlerini kullandı.

‘YÜZDE 41’LİK ARTIRIM ERİDİ’

Geçen yılsonunda minimum fiyata yapılan yüzde 41’lik artışı hatırlatan Keçeci, “Asgari fiyat artırımının akabinde devam eden yüksek enflasyon alınan artırımları eritti. Altıncı aya gelindiğinde enflasyon nedeniyle fiyatlar yüzde 30, yüzde 40 zamlandı. Aldığı fiyat, emekçimizi bir noktada soruna düşürdü. İkinci devirde artan fiyatlar değerlendirildiğinde, fiyatlarda uygunlaştırma yapılması gerektiği görülüyor. Büyük olasılıkla enflasyon farkı çalışana ikinci periyot için verilecektir. Geçen sene taban fiyattan gelir vergisi ve damga vergisi alınmadı. Çalışanın eline geçen fiyat arttı. Bugün 6 bin liranın üzerine çıkarılacak taban ücrettin birebir vergilerden muaf tutulması gerekiyor” sözlerini kullandı.

‘GELİR VERGİSİNE DİKKAT ÇEKTİ’

Keçeci süreç içinde gelir vergisi konusunun ihmal edildiğini belirterek; “Gelir vergisinde fiyatlar değerlendirmesi 32 bin liraya kadar yüzde 15, 70 bin liraya kadar yüzde 20 ve bu kademeler devam ediyor. Artık fiyatlar günün artan farklarına nazaran daha büyük sayılara ulaştı. Çalışanlara bu noktada biraz haksızlık ediliyor. İstikrarlı bir vergilendirme yapılması gerekiyor. Firmalar bu takviyesi çalışanlarına verirken devletin bundan vergi alması hakikat değil. Münasebetiyle Maliye Bakanlığı tarafından bu vergi dilimlerinin de çalışanlar için revize edilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘SOSYAL HAKLAR PERSONEL LEHİNE DÜZELTİLMELİ’

Şirketlerin değişen sayıları ortama uyduracağını, patronun bayram öncesi ikramiye takviyesini düşüneceğini söyleyen Keçeci, şöyle devam etti:

“Sosyal hakların da patronlar tarafından personel lehine düzeltilmesi gerekiyor. Fakat bu işler tek taraflı olmaz. Patron nitekim kıymetli bir yükün altındadır. Önümüzdeki günlerde yüzde 30 oranında elektrik artırımı daha geleceği konuşuluyor. Bunların patron tarafında katlanılması gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Münasebetiyle biz çalışanlarımıza bütçelemediğimiz bir artırımı vermeyi peşinen kabul ediyoruz lakin hükümetimizin de birtakım vergi ve sigorta yükünü de biz sanayicilerin üzerinden almasının bizlere yarar getireceği kesinlikle. Hâlâ daha ödenmeyen taban fiyat dayanağının de artık bize ödenmesi gerekiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.