Norveç’ten Avrupa’ya doğalgaz takviyesi

Avrupa Birliği (AB) ve Almanya’nın, Rusya’dan sonra en büyük ikinci doğalgaz tedarikçisi olan Norveç, önümüzdeki aylarda daha fazla doğalgaz ihraç ederek, Avrupa ülkelerinin Rus gazına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olmak istiyor. Fakat halihazırda Almanya’da tüketilen doğalgazın yüzde 30’undan fazlasını sunan Norveç’in, ihraç kapasitesini artırarak kendi sonlarını da zorladığı tabir ediliyor.

2022 yılının birinci dört ayında Almanya’ya 15 milyar metreküp doğalgaz ihracatı yapan Norveç, 2021 yılının tıpkı devrine nazaran ihracatını iki katından fazlasına çıkarmış oldu. Bu sayede eksik kalan Rus doğalgazının bir kısmını telafi eden Norveç’in, kendi doğalgazını ihraç etmek için kullandığı yedi boru sınırından üçü Almanya topraklarından geçiyor.

Bugünlerde AB’ye, daha evvel hiç olmadığı kadar yüksek ölçüde doğalgaz sevkiyatı yapan Norveç Güç Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının akabinde üç büyük deniz üstü (Offshore) doğalgaz çıkarma tesisinin ruhsatını, daha fazla doğalgaz çıkarılacak biçimde güncelledi. Bu nedenle ülkedeki doğalgaz çıkarma kapasitesinin en üst hududuna gelindiği bildiriliyor.

Ukrayna Savaşı’nın akabinde artan güç fiyatları, halihazırda dünyanın en varlıklı ülkelerinden biri olan Norveç’e rekor seviyede gelir sağlıyor. Ülkenin en büyük güç devlerinden Equinor şirketinin yılın ikinci çeyreğindeki net kârı, geçen yılın tıpkı devrine oranla üç kattan fazla artarak; 1,9 milyar eurodan, 6,6 milyar euroya yükseldi.

NORDİK ÜLKELERİNİN GÜVENLİK VE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ

Fotoğraftakiler, soldan sağa: İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdöttir ve Finlandiya Başbakanı Sanna Marin

Norveç’in başşehri Oslo’da bir ortaya gelen Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka ve İzlanda (Nordik ülkeleri) başbakanları, Şubat ayından bu yana devam eden Ukrayna Savaşı tecrübesinden yola çıkarak güvenlik ve savunma bahislerinde, gelecekte daha sıkı bir iş birliğine gitmeyi görüşüyor.

Ev sahibi Norveç’in Başbakanı Jonas Gahr Store, konuk mevkidaşları ile yaptığı toplantının akabinde, “Nordik iş birliğinin bu sıkıntı vakitlerde her zamankinden daha kıymetli olduğuna inanıyoruz” sözünü kullandı.

Beş ülkenin hükümet liderlerinin, kendi dışişleri ve savunma bakanlarını, güvenlik siyaseti alanında ülkeler ortasındaki tüm kalemleri gözden geçirme ile görevlendireceğini belirten Store, hedeflerinin “Ortak çıkarların ne derece maksimize edilebileceğini görmek” olduğunu tabir etti.

TOPLANTIYA OLAF SCHOLZ DA KATILIYOR
İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyelikleri, iklim hususları ve güç alanıında iş birliğinin de görüşüldüğü Nordik ülkelerinin buluşmasına Almanya Başbakanı Olaf Scholz da katıldı.

Scholz, Nordik ülkeleri başbakanları ile görüşmesinin akabinde akşam saatlerinde İsveç’e hareket edecek. Olaf Scholz ile İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un Salı sabahı (16 Ağustos) baş başa bir görüşme yapması bekleniyor.Nordik ülkeleri ile Almanya başbakanlar düzeyinde son olarak üç yıl evvel bir ortaya gelmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.