Omega 3, Fosfor ve Potasyum Açısından Güçlü Olan Bu Balığı Bu türlü Pişirirseniz Kolesterolü Ortadan Kaldırıyor!

Bununla birlikte, yağsız balıklar olarak çok sayıda çeşit ortasında, beyaz eti için çok takdir edilen bir tıp vardır. Pişirmesi kolaydır, âlâ proteinler ve öteki birçok yararlı husus bakımından zengindirler. Aslında, herkes bu omega-3 açısından güçlü olan balığı satın alır ama onu pişirmenin en uygun yolunu bilmez. Uzmanların açıkladığı üzere, balık pişirme metodu her vakit yağ içeriğinden etkilenir. O yüzden bu haberimizde çok yaygın olan bu balık çeşidini sofralara getirmek ve lezzetini arttırmak için kimi tarifler önereceğiz. Tıpkı vakitte eti lifli ve kuru hale getirmemenin püf noktalarını da değineceğiz.

BU PİŞİRME PROSEDÜRÜ İLE BALIĞINDA YARARLARINI ARTIRIN!

Atlantik Okyanusu’na has olan morina, dünyanın en tanınan balıklarından biridir. Gadus cinsine ilişkin, yağsız bir balık olarak kabul edilir. Aslında, hassas etleri, %3’ten daha az yağ olan lipid içeriği nedeniyle takdir edilmektedir. 100 gram, pişirme tekniğine ve nasıl baharatlandığına nazaran değişen yaklaşık 83 kalori sağladığı biliniyor.

Herkes omega 3, fosfor ve potasyum açısından güçlü bu balığı satın alır fakat yağ ve kolesterolü ortadan kaldırmak için 2 dakikada nasıl pişirileceğini çok az kişi bilir.

MORİNA BALIĞINI NASIL PİŞİRMEMİZ GEREKİYOR?

Ayrıyeten morina, bilhassa füme ve tuzlu versiyonda tüm yıl boyunca bulunabilir. Besin özelliklerine gelince, morina, kardiyovasküler sistem sıhhati için faydalı olan potasyum açısından zengindir. Ayrıyeten âlâ bir dozda B vitamini, D vitamini ve fosfor ve selenyum üzere mineral tuzlara sahiptir.

Tüm bu nedenlerden ötürü morina, diyet durumunda bile sofraya getirmek için epey yararlı bir besindir. Bununla birlikte, kolesterol alımı nedeniyle hekimler günde 300 mg’dan fazla yememelerini tavsiye ediyor. Ayrıyeten bu cins balıklar için buğulama yahut haşlama tavsiye edilir. Fakat bu formda etin sıvıları dağılmaz, özelliklerini kaybeder.

Morina pişirirken su asla kaynatılmamalı, Ayrıyeten, bütün balığı fileto halinde yahut tuzlu suda ve limon suyunda dondurulmuş olarak pişirmek daha güzeldir. Maydanoz ve defne yaprağını pişirmek filetoya daha güçlü bir tat verebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.