Organizatörlerin yazışmaları deşifre oldu: Suriyeliler Avrupa’ya göçe hazırlıyor

Bir küme Suriyeli mültecinin Türkiye’den Avrupa Birliği’ne gitmek için ‘Işık Kervanı’ isimli bir göç hareketi hazırlığı içinde bulunduğu ortaya çıktı. Altı gün evvel Telegram iletileşme programında açılan ve yaklaşık 70 bin kişi tarafından takip edilen bir kanalda AFP’nin gördüğü Arapça iletilerde organizatörlerin Suriyeli mültecileri konvoya katılmaya ikna etmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Yazışmalara nazaran kümesi yönetenler seyahat edeceklerden uyku tulumu, çadır, can yeleği, su, konserve yiyecek ve birinci yardım çantası getirmelerini istiyor. Kervanın her birinin bir gözetmen tarafından yönetilen 50 kişilik kümelere ayrılacağı söyleniyor.

“SURİYELİLER BATILI ÜLKELER YÜKÜ PAYLAŞMALI”

Türkiye’de mülteci olarak bulunan organizatörlerden 46 yaşındaki Suriyeli bir mühendis “Gitme vakti geldiğinde [kervanın yola çıktığını] duyuracağız” dedi. Telegram kanalının yöneticilerinden biri tarafından yayınlanan bir bildiride “10 yıldır Türkiye’deyiz. Korunuyoruz (…) Lakin Batılı ülkeler yükü paylaşmalı” bildirisi dikkat çekti. Türkiye’de resmi sayılara nazaran 3,7 milyon Suriyeli mülteci bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa mühlet evvel yaptığı bir konuşmada bir milyon Suriyeli mültecinin gönüllülük aslına dayalı olarak geri gönderilmesi için hazırlık yaptıklarını açıklamıştı.

2015 YILINDA BİR MİLYON KİŞİ AB’YE ULAŞTI

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den beri Ankara idaresi Suriye Devlet Lideri Beşar Esad idaresine karşı muhalif kümelere takviye vermiş, ama Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu kümeler ile Şam ortasında uzlaşma daveti iki ülke ortasında yeni bir trafiğin başlangıcı olarak algılanmıştı.

Şubat ve Mart 2020’de, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa ile hudutları açık tutma tehdidinin akabinde on binlerce göçmen Türkiye ile Yunanistan ortasındaki kara hududuna akın etmişti. 2015 yılında, çoğunluğu Suriyeli mültecilerden oluşan yaklaşık bir milyon kişinin, Türkiye’den Yunan adalarına uzanan bir seyahatin akabinde AB’ye ulaştığı iddia ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.