Orhan Turan: Hükümetin iktisat siyasetleri sonuç vermedi

Türkiye’de iktisat en kıymetli gündem hususlarından biri.

Yüksek enflasyon ve yüksek kur iktisat idaresinin gayret ettiği en büyük iki sorun.

Hükümet meselelerin farkında olduğunu belirterek tedbirler alırken iş dünyasında bu kapsamda tenkitler yükseliyor.

Yakın vakitte idaresi değişen TÜSİAD hükümete ihtarlarını sıklaştırdı.

Başkan Orhan Turan son olarak Sözcü’den Sayime Başçı’ya konuşarak iktisada ait tenkitlerini sıraladı.

“Enflasyonla yanlışsız usullerle uğraş etmiyoruz”

Hükümetin iktisat siyasetini eleştiren Turan, yürürlükte olan siyasetin işe yaramadığını, hükümetin B planı olup olmadığını sordu.

Turan, “Enflasyonla hakikat formüllerle gayret etmiyoruz. Bu yüzden daima olarak kamu kurumlarının varsayımlarının üst revize edildiğine şahit oluyoruz. İster enflasyon ve cari açık olsun ister CDS ve kur olsun en başta hedeflediğimiz yerlerden çok uzağız. Bu siyasetlerde ısrar ettikçe vakit kaybediyoruz. Her kaybedilen vaktin ekonomik açıdan bir maliyeti oluyor.

“Ekonomi idaresinin siyaseti sonuç vermedi. B planı nedir?”

Ekonomik göstergelerin istenilen çerçeveden uzaklaştığı bu ortamda gerçek dal olarak sormamız gereken şu; bu siyasetler muhakkak ki sonuç vermedi. İktisat idaresinin B planı nedir?” diye konuştu.

Türk lirasındaki bedel kaybına ve yüksek enflasyona dikkat çeken Turan şöyle konuştu:

“Düşük faiz siyasetinin sonuçlarını yaşıyoruz”

“Finansal açıdan takip ettiğimiz iki önemli husus var. Bunlardan birincisi Kur Muhafazalı Mevduat’ta ağustos ortası ile vade sonuna geliniyor. Şirketlerin KKM’yi ne kadar döndüreceği kıymetli. İkincisi sonbahardaki eurobond, sendikasyon dönüşleri.

Yabancı yatırımcıların belirsizliklerden ötürü çok da istekli olmadıklarını duymaktayız. Döviz arzında yaşadığımız her sorun TL’de paha kaybı manasına geliyor.

Dolayısıyla bu iki periyot TL açısından riskler barındırıyor. Öte yandan hem yüksek enflasyon hem de finansal şartların sıkılaşması sonucunda, son devirde iktisattaki yavaşlamanın şiddetli olduğunu tahlil ediyoruz.

Bu hem iç talepteki yavaşlama ile ilgili, hem de ihracat ve dış talepten kaynaklanmakta. Özetle, önümüzdeki periyot hem TL’nin seyri, hem enflasyon ve finansal şartlar ekonomik büyüme üzerinde risk oluşturuyor.

Türkiye enflasyon hızlanmışken, düşük faiz siyaseti tercihi yaptı. Bu tercihin bugün sonuçlarını yaşıyoruz. Bunlar yüksek enflasyon ve artan döviz talebi.

“Değer kaybeden bir TL ile karşı karşıyayız”

İkinci etabı da yüksek kredi faizi, yükselen risk primi ve yabancı sermayeye erişimin yani döviz kaynağına erişimin zorlaşması. Bunlar olurken, kuru denetim edebilmek ismine Merkez Bankası rezervlerini harcıyoruz.

Alınan tüm bu makro ihtiyati önlemlerin niyetinin sıkılaştırma değil de temel olarak dövize kaçışı engellemek ismine yapıldığını düşünüyoruz. Kaçınılmaz sonuç, finansal şartların sıkılaşması ve krediye erişimin daha da güç hale gelmesidir.

Günün sonunda hem yüksek enflasyon hem yüksek kredi faizi hem de bedel kaybeden bir TL ile karşı karşıyayız.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.