Perakende satış hacmi haziranda yıllık yüzde 5,5 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ait perakende satış endekslerini açıkladı. Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, haziranda geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 5,5 artış kaydetti.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi haziranda bir evvelki aya nazaran yüzde 0,7 azaldı. Bu devirde besin, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,8 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 9,6 azaldı.

Gıda dışı satışlar yüzde 11,4 yükseldi

Geçen yılın tıpkı ayına nazaran, besin, içecek ve tütün satışları yüzde 6,4, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 11,4 yükselirken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 11,8 düştü.

Perakende ciro yüzde 119,1 arttı

AA’nın haberine nazaran, cari fiyatlarla perakende ciro, haziranda geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 119,1 yükseldi. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 107,1, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 100,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 203,6 arttı.
Perakende ciro haziranda bir evvelki aya nazaran yüzde 8,4 yükseldi.

Aynı ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 6,6, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 12,3 artış gösterdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.