Petrol Fiyatları Son 6 Ayın Tabanını Gördü! Akaryakıta Görülmemiş İndirim: Araç Sahipleri Bayram Edecek

SON DAKİKA: Akaryakıt fiyatları 4 Ağustos Perşembe günü vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Global çapta yaşanan olumsuz ekonoik bilgileri ve resesyon beklentileri petrol fiyatlarını vurdu. Brent petrol son 6 ayın en düşük düzeyini gördü. Petroldeki düşüşle birlikte beklenen indirim haberi geldi. Dal kaynaklarından alınan son dakika bilgisine nazaran, akaryakıt litre fiyatına 1,05, motorin litresine ise 75 kuruş indirim gelmesi bekleniyor. İşte 4 Ağustos Perşembe yeni akaryakıt, LPG ve motorin fiyatları…

PETROL FİYATLARI SON 6 AYIN TABANINI GÖRDÜ

Dünyada yaşanan ekonomik krizler, artan enflasyon oranları ve resesyon tehlikesi petrol fiyatlarını da etkiledi. Son haftalarda 108 dolar civarında dalgalı seyir izleyen Brent petrol, bugün 100 doların altına düştü. Böylelikle Brent petrolün varil fiyatı son 6 ayın tabanını görmüş oldu. Petroldeki düşüş ise iç piyasada akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu. Pekala akaryakıt ve motorin fiyatlarına indirim var mı?

AKARYAKIT FİYATLARINDA DALGALANMA

Petrol ve dolar kurundaki fiyat dalgalanmasına nazaran hareketlilik gösteren akaryakıt fiyatlarında son dakika gelişmeleri peş peşe geliyor. 26 Temmuz Salı günü motorinin litresini 92 kuruşluk akabinde 27 Temmuz’da akaryakıtın litresine 50 kuruşluk indirim gelmişti. Lakin 30 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere LPG’ye 30 kuruşluk artırım yapılmıştı.

SON DAKİKA: AKARYAKIT VE MOTORİN FİYATLARINA BÜYÜK İNDİRİM GELİYOR

Brent petroldeki sert düşüşle birlikte LPG, motorin ve akaryakıt fiyatlarına indirim beklentisi oluştu. Kesim kaynaklarından alınan son dakika bilgisine nazaran, akaryakıta 1,05 TL, motorine 75 kuruş indirim gelmesi bekleniyor. İndirimlerin bu geceden itibaren pompa fiyatlarına yansıyacağı argüman ediliyor.

4 AĞUSTOS PERŞEMBE AKTÜEL AKARYAKIT FİYATLARI

İSTANBUL

Benzin fiyatı: 22,24 TL
Motorin fiyatı: 24,47 TL
LPG (Otogaz) fiyatı: 11,35 TL

ANKARA

Benzin fiyatı: 22,36 TL
Motorin fiyatı: 24,59 TL
LPG (Otogaz) fiyatı: 11,37 TL

İZMİR

Benzin fiyatı: 22,38 TL
Motorin fiyatı: 24,60TL
LPG (Otogaz) fiyatı: 11,04 TL

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK hissesinin eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.