Salatalık üreticileri isyanda: Salatalık tarlada 2, pazarda 5, marketlerde 7 ile 10 lira ortasında

Bilecik vilayet genelinde 2 bin dekar alanda bulunan seralarda salatalık üretiminden yılda 3 defa eser alınıyor. Marmara’nın küçük Antalya’sı diye tabir edilen Söğüt ilçesinde, Sakarya Irmağı havzasındaki köylerde heyeti seralarına sabah erken saatlerde gelen üreticiler, eserlerini toplayıp sevkiyata hazırlıyor. 

“ŞU KOŞULLARDA BU SERAYI EKMESEYDİM KÂRDAYDIM, ZİYAN BARİ ETMEZDİM” 

Yakacık Köyü Muhtarı ve birebir vakitte salatalık üretici olan Hüseyin Yıldırım, “Burası Marmara’nın küçük Antalya’sı. Sakarya Irmağı havzası Küre Köyü’nden başlıyor, Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesine kadar gidiyor. Benim de 3 dönüm kendime ilişkin seram var ve salatalık üretiyorum. Şuan hasadına başladık, 1 hafta oldu. Yalnızca Söğüt genelinde 6 bin dönüm sera var. Bunun yarısı salatalık, yarısı ise domates. Bu yıl yalnızca bir fide fiyatı 2,5 liraydı. Bunun bu boya gelmesi ilaçlaması, sulaması 6 lirayı buluyor. Personelliği de koyarsak bu kök bize 10 lira. Şuan piyasaya 2 liradan veriyoruz. Dönem boyunca şuan 2 buçuk ayımız kaldı baş başa çıkabilirsek ne hala. Geçen hafta Bilecik pazarında 7 liraydı, bu hafta 5 liraya düşmüş. Bizim burada 2 lira, 40 kilometre ilerde 7 lira. Şu kaidelerde bu serayı ekmeseydim kârdaydım, ziyan bari etmezdim” dedi. 

“CUMHURBAŞKANI ‘EKMEDİK BOŞ YER BIRAKMAYIN’ DEDİ”

Yıldırım, açıklamasının devamında, “Bizim bu işlerden yapacak işimiz yok. Bir de Cumhurbaşkanımızın talimatı var, ‘Ekmedik boş yer bırakmayın’ dedi. Biz de boş yer bırakmadık. Kâr ziyan üretiyoruz, yapacak bir şey yok. Geçen sene salata yeterli para yaptı. Geçen sene Kurban Bayramı’ndan evvel uygun para yaptı, yeterli para kazandık. Artık bu salatayı biz toptan 10 liradan aşağı vermemiz lazım. Para kazanmamız için, lakin 2 lira. Şuan alıcı yok, geçen sene toptancılarımız var hatıra gelip alıp götürüyorlar hal binasına öğlen satılıyor. Bu salatayı bugün topluyorum, yarına bırakırsam çöp bu. Havalarda sıcak, topluyoruz, ne yaparsa vereceğiz” sözlerine yer verdi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.