Skandal enişte istifaya direniyor

Türk eşi Zübeyde Temizel’e kıyak yapmak, toplumsal yardım kuruluşundan seçim yardımı almak ve “cinsiyetçilik“ ile suçlanan Frankfurt Anakent Belediye Lideri Peter Feldmann, yeniden “istifa etmem“ dedi. Kendi partisi SPD bile istifasını isterken, Feldmann’ı iktidarda tutan koalisyon ortakları güvensizlik oylamasına hazırlanıyor.

Almanya’da kendisinden 29 yaş küçük Zübeyde Temizel ile evli olan, iki yıldır başka yaşayan Frankfurt Anakent Belediye Lideri Peter Feldmann (63), bugün basının karşısına çıktı ve kendi partisi SPD’nin davetine karşın istifa etmeyeceğini açıkladı.

Toplumsal yardım kuruluşu AWO’dan Türk eşi Temizel’e yüksek maaş bağlanması, kıymetli araç tahsis edilmesi, seçimde AWO’dan maddi dayanak sağlandığı argümanları soruşturulurken, buna her geçen gün yenisini ekleyen ve skandallar abidesi olan Feldmann direniyor.

SON SKANDALI; CİNSİYETÇİLİK

Hakkında savcılığın “yolsuzluk ve kayırmacılık“ soruşturması açtığı Feldmann, Eintracht Frankfurt’un şampiyonluğunun akabinde uçakta hosteslere, “Uçuş çalışanı olan sizleri görünce hormonlarım denetimden çıkıyor“ dediği için ayrıyeten, “cinsiyetçilik“ ile suçlanmaya başladı.

Kendi partisi SPD’nin de istifasını istediği Feldmann’ın bu direnişi, “İki yıllık maaşı ve sonunda tazminatı bırakmak istemiyor“ biçiminde yorumlanırken, kimi politikler de, “Halen Frankfurt halkının 2018’de olduğu üzere gerisinde olduğuna inanıyor. Gerçeklerle bağı koparmış vaziyette“ diyor.

GÜVENSİZLİK OYLAMASI GELİYOR

Frankfurt Belediye Meclisi’nde SPD, Yeşiller, Liberaller ve VOLT koalisyonu var ve Feldmann da başkanlığını sürdürüyor. Artık Liberal Parti (FDP) güvensizlik oylaması isteyecek. Yeşiller de birebir görüşte.

FDP ismine SÖZCÜ’ye açıklama yapan Yankı Pürsün, “48 imzalı dilekçe ile süreç başlayacak. Belediye Meclisi’nde 3’te 2 çoğunluk lazım. SPD, zati istifasını istiyordu. Buna takviye vereceğini düşünüyoruz. Dilekçeyi haziran ya da temmuzda verebiliriz“ dedi.

Pürsün, sonraki sürecin ise şöyle işleyeceğini belirtti:

“Eğer çoğunluk sağlanır ve vazifeden alınma istikametinde karar çıkarsa, bunu bir hafta içinde onaylaması gerekiyor. Onaylamazsa, Frankfurt halkının oyuna sunulacak. Tüm bu süreç SPD’ye büyük ziyan verecek. Feldmann da sanırım bu sürece güveniyor”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.