“Stalin taktiği” tezi: Rusya, Ukraynalıları tehcire zorluyor

Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna’da yüzbinlerce kişiyi Sibirya’daki çalışma kamplarına ve Ukrayna’daki filtreleme kamplarına gönderdiği savları uzun müddettir gündemde. İngiliz Daily Mail gazetesi, ele geçirdiği üst seviye Kremlin dokümanlarına dayandırdığı haberde Rus önder Putin’in “Stalin taktiğiyle” daha işgal başlamadan Ukraynalılar için mecburî tehcir planı yaptığını yazdı.

Ukrayna işgalinde Sovyetler Birliği başkanlarından Josef Stalin’in 2. Dünya Savaşı periyodundaki taktiklerini izlemekle eleştirilen Rusya önderi Vladimir Putin’in, Stalin’in “zorunlu tehcir” uygulamasını da tekrar hayata geçirdiği argüman edildi.

İngiliz Daily Mail gazetesi, ele geçirdiği üst seviye Kremlin dokümanlarına dayandırdığı haberde Putin’in işgal öncesinde 2 milyon Ukraynalıyı zorla tehcir etme planı yaptığını yazdı. Dokümanlara nazaran savaşın başlamasının akabinde yaklaşık 1,2 milyon Ukraynalı Rusya’ya götürüldü. Birtakım Ukraynalıların ülkelerinden kilometrelerce uzaklıkta, Rusya’nın Uzak Doğu hududundaki Sibirya’nın ücra köylerin, hatta Japonya yakınlarındaki Rus adasına gönderildiği belirtiliyor.

“1300 TRANSFER MERKEZİ KURULDU”

Daily Mail’in elde ettiği Kremlin evraklarına nazaran, Rusya Ukraynalılar için 1300’ü aşkın transfer merkezi kurdu. Rusya, Ukrayna’da kurduğu “filtreleme kampları” olarak nitelenen mülteci merkezlerinde de çok sayıda Ukraynalıyı zorla tutmakla suçlanıyor. Bu kamplarda ailelerinden koparılan çok sayıda Ukraynalı çocuğun da bulunduğu haberleri yansılara yol açıyor.

Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği bölgelerde de Ukraynalıları takibe aldığı, filtreleme kamplarına götürülen şahısların çıplak aramaya maruz kaldığı, sorgulandığı ve özel eşyalarına el konduğu öne sürülüyor.

“ESİR ALINANLAR CANLI KALKAN YAPILIYOR”

Rus ordusu tarafından ele geçirilen çok sayıda Ukraynalının Rusya’daki çalışma kamplarına gönderildiği ve çok sayıda çocuğun kaçırıldığı haberleri daha evvel de gündeme gelmişti. Ukraynalı yetkililer, esir alınan birtakım Ukraynalıların “canlı kalkan” olarak kullanıldığını, yıkılan binalarda patlamamış bombaları bulmaya ve Rusya’nın savaş kabahati delillerini imha etmeye zorlandığını öne sürmüştü.

Tezlere nazaran filtreleme sürecinde başarısız olan ve “düşman” olarak kabul edilen Ukraynalılar da Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki Donbas’ya kurulan hapishanelerde azap görüyor.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, geçen ay Portekiz Parlamentosu’na hitabında “Ruslar işgal ettikleri topraklardan en az 500 bin vatandaşımızı Rusya’ya kaçırdı. Bu bir tehcirdir, geçmişin en dehşetli totaliter rejimlerinin yaptığı budur” demişti. Pentagon Sözcüsü John Kirby de, ABD’nin Ukrayna’da “zorunlu tehcir” belirtileri tespit ettiğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.