TBF Lideri Hidayet Türkoğlu: ‘Açık kanalda yayımlanma çalışmalarımızın sonuna geldik’

Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu, Türkiye’nin basketbolda tarihinin en güzel dönemlerinden birini geçirdiğini söyledi.

Hidayet Türkoğlu, yaptığı açıklamada, bu dönem Avrupa kupalarında uğraş eden grupların Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil ettiğini, liglerin de çok çekişmeli geçtiğini lisana getirdi.

Sezonun ING Basketbol Üstün Ligi’nde Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes ortasında oynanan ve sarı-lacivertli grubun şampiyonluğa ulaştığı play-off final serisiyle sonlandığını anlatan Türkoğlu, iki grubu da performanslarından ötürü tebrik etti.

Türkoğlu, basketbolda yapılan yatırımların karşılık bulduğunu aktararak, “Hem liglerdeki çaba hem de Avrupa’da bizi temsil eden kulüplerimizin başarısıyla Türk basketbolu en yeterli yıllarından birini geçirdi. Federasyon olarak çok memnun olduk. Kulüplerimizin düzgün, ileriye dönük yatırımlarının bu türlü karşılık bulması bizi her vakit keyifli etmiştir. Bundan sonra da yapacakları hoş yatırımlar için şimdiden teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Hidayet Türkoğlu, Anadolu Efes’in THY EuroLeague’de, Bahçeşehir Koleji’nin de FIBA Avrupa Kupası’nda şampiyon olduğunu hatırlatarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu sene Türk basketbolu, Avrupa’da sahiden çok uygun işler yaptı. Ülkemize iki kupa geldi. Bayanlarda hem FIBA Avrupa Ligi hem de FIBA Avrupa Kupası’nda şampiyonluğu son anda kaçırdık. Erkeklerde Türk ekipleri son 6 yılda Avrupa Ligi’nde final oynarken, 3 defa kupayı ülkemize getirdi. Bu sene Frutti Extra Bursaspor, ULEB Avrupa Kupası’nda final oynadı. Bahçeşehir Koleji, FIBA Avrupa Kupası’nda şampiyon oldu. Başka gruplarımızın da sergilediği gayret, Türk basketbolunun artık Avrupa’da üst düzeyde olduğunun göstergesidir. Bütün gruplarımızı gönülden kutluyoruz. Umarım Türk basketbolu en üst düzeyde kalmaya devam eder.”

Avrupa kupalarında elde edilen muvaffakiyetler ile liglerde çekişmeli çabanın taraftarı da salona çektiğini vurgulayan Türkoğlu, “Seyircinin çok değerli olduğunu her fırsatta lisana getiriyoruz. ING Basketbol Muhteşem Ligi’nde Anadolu Efes-Galatasaray Nef, Fenerbahçe Beko-Darüşşafaka yarı final serileri ile final serisindeki maçlarda tribünler büsbütün doldu. Galatasaray taraftarının tekrar salonda ağır bir biçimde yer alması bizi heyecanlandırdı. Beşiktaş taraftarı da kadrolarının maçlarına büyük ilgi gösteriyor. Bunları görmek sevindirici. Dolu tribünlere oynamak, oyuncuların gücünü ve motivasyonunu her vakit üst düzeye çıkarır. Maçların televizyonda çok izlenmesi de memnunluk verici. Önümüzdeki yıllarda daha düzgün işler yapmak için gece gündüz çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

AÇIK KANALDA YAYIMLANMA İHTİMALİ

TBF Lideri Hidayet Türkoğlu, yeni dönemde ING Basketbol Üstün Ligi maçlarının açık kanaldan yayımlanması için uğraş sarf ettiklerini aktardı.

Konuyla ilgili federasyonun seçim sürecinde de çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Türkoğlu, “Yeni dönemde maçların açık kanaldan yayımlanması için çalışmalarımızın sonuna geldik” diye konuştu.

Alt liglerde de dönemin çekişmeli geçtiğini anlatan Türkoğlu, Basketbol Gençler Ligi’nin her geçen gün geliştiğini vurgulayarak, “Bu ligde hafta sonunda yapılan final maçlarının 5-6 bin seyirciyle oynanması güzel işler yaptığımızın göstergesi. Kulüplerimize altyapıya verdikleri takviyeden ötürü teşekkür ediyoruz. İnşallah bu gençlerimizin ekiplerinde daha fazla mühlet aldığı ve ulusal gruplarda uzunluk göstereceği bir süreç de yaşarız” diye görüş belirtti.

MİLLİ KADRODA MUVAFFAKİYET VURGUSU

Hidayet Türkoğlu, yeni devirde A Ulusal Erkek Basketbol Grubu’ndan muvaffakiyet beklediklerini tabir etti.

Ay-yıldızlı ekipte başantrenörlük misyonuna Ergin Ataman’ın getirildiğini hatırlatan Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Milli kadro bizim için her vakit başka bir heyecan olmuştur. Yeni koçumuz ile birlikte kıymetli bir sürece giriyoruz. Evvel 2023 Dünya Kupası eleme maçları, akabinde da Avrupa Şampiyonası var. Yeni antrenörümüz, NBA’deki kardeşlerimiz ve burada deneyim kazanmış oyuncularımızla inşallah âlâ bir kamp süreci geçirip, şampiyonaya hazır biçimde gideriz. Düzgün oynayıp, ülkemiz için hoş bir sonuç elde edersek, basketbolumuz hem kulüpler hem de ulusal grup bazında yeterli bir yıl geçirmiş olacak. Her vakit Avrupa ve dünya şampiyonalarında bulunmamız gerekiyor. Birinci gaye her vakit bu olmalı. Nesil değişikliği ve genç oyuncuların deneyim kazanmasıyla, muvaffakiyetlerin gelmesi gerektiğine inanıyoruz. İnşallah istediğimiz muvaffakiyetleri, ulusal grup manasında da kazanırız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.