TİP Milletvekili Barış Atay iptal edilen konserleri Soylu’ya sordu: Talimatı siz mi verdiniz?

Türkiye Personel Partisi (TİP) Genel Lider Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, gerisi gerisine iptal edilen konserleri Meclis gündemine taşıdı. Atay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Bu yasak ya da iptal kararlarının talimatı sizin tarafınızdan mı verilmektedir?” diye sordu.

Son iki haftada Anadolu Fest’in yanı sıra Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Matthaios Tsahouridis, Apolas Lermi, Mem Ararat, Niyazi Koyuncu, Melek Mosso, Ceza ve Ediz Hafızoğlu’nun konserleri çeşitli münasebetlerle yasaklandı yahut iptal edildi.

Pandeminin başından itibaren AK Parti iktidarı tarafından gece 12’den sonra müzik yasaklarıyla başlayan ve konser yasaklarına kadar varan sürece reaksiyon gösteren Atay, Soylu’nun cevaplaması istemiyle konser yasaklarına ait soru önergesi verdi.

Resmi olmayan bilgilere nazaran pandemide 100’ü aşkın müzisyenin intihar ettiğini vurgulayan Atay, “Geçim ıstırabı yaşayan müzisyenler enstrümanlarını bedellerinin altında fiyatlara satarak hayatta kalmaya çalıştı. Hükümetten (yalnızca 5 ay boyunca) 30 bin 744 müzisyen ayda net 1000 TL, toplamda 5000 TL olmak üzere takviye alabildi. Lakin bu dayanak paketinden ‘gelir vergisi mükellefi olma koşulunu’ karşılayamadığı gerekçesiyle yararlanamayan sanatkarlar oldu” kelamlarına yer verdi.

‘KEYFİ YASAKLAR NEDENİYLE SANATKARLAR MAĞDUR EDİLİYOR’

Menajerinden rodisine, ışıkçısından orkestrasına, ulaşım görevlisinden yer çalışanlarına kadar müzik dalının tüm bileşenlerinin 2 yıldır sahnelerden uzakta kaldığını kaydeden Atay, soru önergesinde şu kelamlara yer verdi:

“Kısa mühlet evvel ‘pandemi tedbirleri’ doğrultusunda tekrar başlayan konserler ve şenliklerin bakanlığınıza bağlı çeşitli valilikler tarafından yasaklandığı/iptal edildiği görülmektedir. Cümbüş bölümü çalışanları, kademeli olağanlaşma sürecinde işletme faaliyetlerinin sonlandırılmasına, müzik yasağının kaldırılmamasına ve farklı alternatifler yaratılmamasına tepkiliyken her geçen gün basına yansıyan keyfi yasaklamalar ve iptal edilen etkinlikler nedeniyle sanatkarlar yeniden mağdur edilmektedir.

Geride bıraktığımız 15 gün içinde Eskişehir Valiliği ‘kamu güvenliğini’ münasebet göstererek Anadolu Fest’i yasakladığını duyururken, AKP’li Derince Belediyesi Aynur Doğan’ın konserini iptal etti. Akabinde Metin&Kemal Kahraman’ın Muş’ta vereceği konser 1 gün evvel Muş Valiliği tarafından keyfi ve hukuksuz bir biçimde yasaklandı. Matthaios Tsahouridis’in Trabzon’da vereceği konserin yasaklanmasına reaksiyon gösteren Apolas Lermi’nin Denizli ve Bostancı konserleri, Niyazi Koyuncu’nun ise AKP’li Pendik Belediyesi tarafından konseri iptal edildi.
Son olarak ise Isparta Memleketler arası Gül Şenliği kapsamında sahne alacak olan Melek Mosso, Ulusal Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi tarafından maksat gösterildi. Dernek tarafından Melek Mosso konserinin iptal edilmesi talep edilirken, ‘Ahlaksızlığı özendiren hiçbir müzikçi halkımız nezdinde sanatçı olarak kabul edilmeyecektir’ sözleri kullanıldı. Kelam konusu açıklamanın akabinde Isparta Belediye Lideri Şükrü Başdeğirmen Twitter hesabından konserlerin afişini yine paylaştı ve afişte Mosso’nun konserine yer verilmediği görüldü.”

BAKAN SOYLU’YA 4 SORU

Atay, Soylu’ya şu soruları yöneltti:

1- Bu yasak ya da iptal kararlarının talimatı sizin tarafınızdan mı verilmektedir?

2- Şayet bu talimatı veren siz değilseniz bu kararların altına imza atarak alenen Anayasa’nın 64. hususunu ihlal ederek müzisyenleri ve müzik işçilerini mağdur eden ve yeniden Anayasa tarafından karara bağlanan ¨Halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama suçu¨ işleyerek sanatkarları gaye gösteren kişi ya da bireyler hakkında idari soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

3- Uygulanan bu yasak yahut iptal kararlarının münasebetleri nelerdir?

4- Yasaklanan ya da iptal edilen konserler nedeniyle mağdur olan yüzlerce sanat işçisinin maddi ziyanı karşılanacak mıdır?” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.