Togg’a 4 milyon metrekare arazi

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’nun (Togg) Bursa Gemlik’teki elektrikli araba yatırımı ve tekrar Togg tarafından batarya üretimi için kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama için 4 milyon 95 bin metrekare arazi 49 yıllığına bedelsiz tahsis edildi. Togg üretim tesisi ile SIRO araba batarya fabrikasına tahsis edilen taşınmazlar, yatırımın tamamlanması ve istihdam kaidesinin sağlanması halinde bedelsiz olarak tescil edilebilecek.

İSTİHDAM ŞARTI

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile daha evvel tahsisleri yapılan alanlarda yatırım yeri tahsisi idari sürecinin yürütülmesine ait düzenleme yapıldı.

Buna nazaran, Togg’un Bursa Gemlik’teki elektrikli araba yatırımı Proje Bazlı Dayanak kapsamında 1 milyon 71 bin metrekarelik arazi 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildi. Togg, istihdam kuralını 5 yıl yerine getirirse, talebi halinde arsayı bedelsiz olarak alabilecek. Ayrıyeten tekrar Bursa Gemlik’teki 3 milyon 24 bin metrekarelik taşınmaz da batarya üretimi için Siro Silk Road Pak Güç Depolama’ya tahsis edilecek. Bu firma da istihdam kaidesini sağlarsa araziyi 5 yıl sonra bedelsiz olarak alabilecek.

Alınan bilgiye nazaran yalnızca Togg değil, taban yatırım meblağı ve uygunluk kriterlerini karşılayan öteki projeler de vergisel, istihdam ve finansmana yönelik çeşitli takviyelerin yanında yatırım yeri tahsisinden de yararlanabiliyor.

BAKAN VARANK’TAN TENKİTLERE YANIT

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin yerli arabası Togg için yapılan tenkitlere cevap verdi. Toplumsal medya hesabından paylaşım yapan Varank, “Önce yapamazsınız dediler. Togg’u yolların tozunu attırırken görünce artık de ‘Biz size yapamazsınız demedik, satamazsınız dedik’ diyorlar. Ya bir kez de keyifli olun be!” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.