Turizmciler İnegöl’ü keşfetti

İnegöl Belediyesi, düzenlenen bu aktiflik ile kentin turizmde yeni bir sürece girmesini hedeflerken, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban turizmcilere seslenerek; “Rotanız İnegöl olsun” davetinde bulundu. İki günlük tertipte İnegöl’ün tüm istikametlerini keşfetme imkanı bulan konuklar, tabiatından gastronomi lezzetlerine kentin her bir kıymetini deneyimleme fırsatı buldular. Perşembe günü İnegöl köftesi tanıtımı ve ikramıyla başlayan programda, sırasıyla; çarşı bölgesi ve İshakpaşa Camisi ile türbesi, İnegöl Kent Müzesi, Mobilya ve Ağaç İşleri Müzesi ziyaret edildi. Akabinde Tuzla kırsal mahallesinde Türkiye’nin tek kesim halinde ekili en büyük yaban mersini tarlası ziyaret edilerek yaban mersini hasadı yapıldı.
Patika Kafede yaban mersini ile ikramlar hazırlanarak yeni lezzetler keşfedildi. Günün finali ise Ortaköy Tarihi Kervansarayında Gastro İnegöl çalışmaları ile ortaya çıkan İnegöl’ün lezzetleri konuklara ikram edilerek tanıtıldı. Cuma günü ise Oylat gezisi ile başlayan programda, İnegöl’ün eşsiz tabiatı keşfedildi. Oylat’ın yeşil ormanları içerisinde yürüyüş yapan konuklar, akabinde bir öteki ziraî kıymetimiz çilek hasadı için Kurşunlu Mahallesine geldi. Kafile, burada çilek hasadı yapıp çilek bahçelerini gezdikten sonra Yararı bölgesinde ziyaret ve incelemeler yaptı. İki günlük İnegöl çeşidi Gençlik Merkezi taban katında bulunan Nöbetçi Kütüphane ziyareti ve yemek ikramıyla son buldu.

KÜLTÜREL ZENGİNLİK GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİNE DÖNÜŞTÜ

İki günlük programa ait değerlendirmelerde bulunan İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, İnegöl’ün kültürel zenginliğine dikkat çekerek; “TÜRSAB yöneticilerimizi, alan liderlerimizi, turizm acentelerini, turizm uzmanlarını, gastronomi müelliflerini kentimizde ağırlıyoruz. Biz bu çalışmayla neyi hedefliyoruz dersek; İnegöl’ümüz güzel bir sanayi kenti. Beraberinde İnegöl bereketli toprakların bulunduğu bir tarım kenti. Bunlarla birlikte İnegöl’ün turizm tarafını de ön plana çıkarmak istiyoruz. İnegöl kenti, üzerinde konseyi bulunduğu yaklaşık bin km2’lik alanın yüzde 50’si ormanlarla kaplı bir kent. Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş, eşsiz hoşluklara sahip bir kent. Havasıyla, suyuyla, ormanlarıyla, yaylalarıyla, şelaleleri ve mağaralarıyla çok değerli bir lokasyonda bulunuyor. Buradan hareketle bu kentte Türkiye’nin tüm vilayetlerinden yaşayan vatandaşlarımız var. Bununla alakalı olarak da biz bunu bir zenginlik olarak görüyoruz. Bu kültürel zenginliğin de meyvesi olarak yemek zenginliğini görüyoruz. Bunun da bir gastronomi zenginliğine dönüşmesi için bugün bu değerli heyetlerle çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.