Türkiye-Yunanistan tansiyonu tırmanıyor: Muhalefetten dikkat çeken Türkiye açıklaması

Yunanistan’da muhalefet partileri Türkiye ile yaşanan gerginliğe yönelik açıklamalarda bulundu. Yunanistan merkezli Ta Nea gazetesi de Atina idaresinin önümüzdeki hafta BM Genel Şurası’nda Erdoğan’ın konuşmasına kilitlendiğini yazdı.

Türkiye ile Yunanistan ortasında tansiyon son periyotta karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, Yunanistan’da muhalefet partileri de tartışmaya katıldı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Bir gece birden gelebiliriz’ kelamları Atina’da hala gündemdeki yerini korurken, muhalefetten art geriye dikkat çeken Türkiye açıklamaları geldi.

Yunanistan’da merkez sağ partisi Yeni Demokrasi milletvekillerinden Kostas Giukelas, Türkiye tarafından gelen tehdidin gün geçtikçe arttığını vurguladı. Guikelas, Türkiye’de 2023 seçimlerine kadar agresif telaffuzların tepe yapmasını beklediğini söyledi. Yunan milletvekili, Türkiye ile son periyotta yaşanabilecek gerginliğe ait, “Kimse nereye gidebileceğini bilmiyor. Kaza ihtimalinden korkuyorum” dedi, Yunanistan’ın sıkıntıları diplomasi yoluyla çözmeye çalıştığını ‘en azından bunun için uğraş ettiğini’ söyledi.

‘SÜRPRİZ HÜCUM OLASILIĞI’

Yunanistan’da bir evvelki periyotta iktidarda olan ve şu an ana muhalefet partisi olan eski Başbakan Aleksis Çipras’ın partisi SYRIZA da Türkiye konusunda ses yükseltti. SYRIZA milletvekili Yiannis Bournos da Yunan mevkidaşı Guikelas üzere Ege’de yaşanabilecek bir ‘kaza’ ihtimalinden kelam ederken, ‘Erdoğan’ın tansiyonu daha da tırmandıracağını düşünüyorum.’ dedi.

Yunanistan Komünist Partisi KKE’nin Merkez Komitesi Genel Sekreteri Dimitris Koutsoubas ise Türkiye’nin ‘sürpriz bir hücum olasılığı’nı dışlamadıklarını söyledi. SYRIZA milletvekili, Türkiye’nin Mavi Vatan hudutlarını genişletmeye çalışacağını da öne sürdü. Koutsobas, NATO’nun Türkiye’yi desteklediğini belirterek, ‘Olası bir çatışma durumunda Yunanistan yalnız kalacaktır. NATO’yu bırakın Avrupa Birliği elini bile kaldırmayacaktır.” dedi.

ÇİPRAS DA ANKARA’YI ELEŞTİRDİ

SYRIZA başkanı ve eski Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da Vellideo’da yaptığı konuşmada, Başbakan Kiriakos Miçotakis’e Türkiye konusunda dayanak verdi. Gerginliğin artması ile ilgili Ankara idaresini suçladı.

Yunanistan merkezli Ta Nea gazetesi de milletvekillerinin görüşlerini sayfasına taşırken, Kıbrıs meselesini da gündeme getirdi. Gazete, siyasi parti yetkilileri ve diplomatların Erdoğan’ın bir sonraki amacının Kıbrıs olacağını söylediğini yazdı. Gazete, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik bir tehdide memleketler arası toplumdan reaksiyon beklenildiğini yazarken, ABD’nin  Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) için savunma ticareti kısıtlamalarını kaldırma kararı almasına dikkat çekti. Gazete, bu kararın gerginliği tırmandırabileceğini yazdı.

Ta Nea, önümüzdeki hafta BM Genel Kurulu’nun olacağını ve Atina ve Lefkoşa idarelerinin Erdoğan’ın konuşmasına kilitlendiğini yazdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.