Ukrayna karşı atağa geçti: Rus tank taburunu imha etti

SELMAN CÖMERT

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin bu hafta başlarında kuzeydoğu Ukrayna’daki Donets Irmağı üzerinde bir dizi dubalı köprüyü geçmeye çalışan bir Rus taburunu etkisiz hale getirdiğini doğruladı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Doğu Cephesi’nde değerli bir ilerleme kaydetmeye çalışan Rus taburunun Ukrayna kuvvetleri tarafından imha edildiğini uydu imajları üzerinden doğruladı.

RUS KUVVETLERİ AĞIR KAYIPLAR VERDİ

Donets Irmağı’nı geçmeye çalışan kaç Rus askerinin öldürüldüğü muhakkak değil. Lakin, ırmak kıyısına dağılmış yanmış ve tahrip olmuş araçların sayısı Rus kuvvetlerinin ağır kayıplar verdiğini gösteriyor.

Bakanlığın yaptığı açıklama, Ukrayna güçlerinin Çarşamba günü yayınladığı insansız hava aracı manzaralarını doğrular nitelikte. Manzaralar, Syevyerodonetsk’in batısında ırmağa batmış en az iki köprü ve ırmak kıyısının her iki tarafına dağılmış onlarca hasarlı Rus askeri aracını gösteriyordu.

RUSYA, BÖLGEDE İLERLEME KAYDEDEMEDİ

Donets ırmağı, Moskova’nın doğu Ukrayna’daki taarruzunun önüne set çekiyor. Rus birlikleri, bölgeye İzyum’dan Donetsk’e kadar uzanan hilal biçimindeki cephe çizgisinde konuşlanarak on binlerce Ukraynalı askeri kuşatmaya çalışıyor.

Lakin Ukraynalı yetkililer ve Batılı askeri analistler, Rusya’nın bölgede şimdiye kadar kıymetli ilerleme kaydedemediğini söyledi. Rus birlikleri Donets Irmağı’nı geçmeye çalışırken tekraren engellendi, bu da ağır kayıplara yol açtı ve esasen ağır ilerleyen taarruzlarını yavaşlattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.