Ukrayna: Rusya’nın Azovstal’e atakları sürüyor

Fabrikada aylardır direniş gösteren Azov Taburunun Telegram hesabından yapılan açıklamada, Rus uçaklarının son 24 saatte Azovstal üzerinde 38 sorti yaptığı bildirildi.

Fabrikanın uçakların yanı sıra top ve tanklarla ateşe maruz kaldığı belirtilen açıklamada, “Düşman, Ukrayna kalesini ele geçirme teşebbüslerinden vazgeçmiyor ve piyadelerin de desteklediği günlük hücumlarını sürdürüyor” tabirleri yer aldı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, fabrikada yaklaşık bin Ukraynalı askerin bulunduğunu, bunlardan yarısının acil tıbbi takviyeye gereksinimi olan yaralılar olduğunu belirtti.

Vereşçuk, Rus güçlerin ataklarını sürdürerek fabrikada sağ kalan tüm askerleri yok etmek istediğini kaydetti.

Askerlerin Azovstal’den çıkartılması gerektiğini belirten Vereşçuk, Birleşmiş Milletler (BM) ve Memleketler arası Kızılhaç Örgütü’nün tahliye sürecine katılmak için hazır olduğunu bildirdi.

Vereşçuk, “Rusya ile iş birliği deneyimi olan, Putin’in kim olduğunu uygun bilen dünya önderlerinin takviyesine gereksinimimiz var. İnsani koridorlar konusunda Rusya ile anlaşmak için arabuluculuk yapacak devlet liderlerinin yardımına muhtaçlık duyuyoruz” dedi.

Rus ordusu Mariupol kentinde denetimi sağlasa da haftalar süren çatışmalara karşın Azovstal’e girememişti.

Azovstal’deki tüm bayan, çocuk ve yaşlılar BM’nin teşebbüsleriyle tahliye edilmişti. Fabrikadaki Ukrayna askerleri ise besin, su ve ilaç zahmetine karşın direnişi sürdürüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.